The portrait of a late Ottoman Islamist intellectual and statesman: Said Halim Pasha (1864-1921)
Son dönem Osmanlı İslamcı bir entelektüel ve devlet adamının portresi: Said Halim Paşa (1864-1921)
  1. Tez No: 861469
  2. Yazar: ALİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA AKİLE ZORLU DURUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışma, Said Halim Paşa'nın siyasi-bürokratik kariyeri ve kişiliğinin yanı sıra siyasi ve toplumsal düşüncesini Sultan II. Abdülhamit (1876-1908) ve İkinci Meşrutiyet'in siyasi ve entelektüel arka planı içinde ele almaya çalışmaktadır. Bununla birlikte, hem Mısır'daki Hidiv Hanedanı'nın bir mensubu olarak ve hem de bir Osmanlı devlet adamı ve entelektüeli olarak Said Halim'in toplumsal, siyasi ve dini düşüncesinin altında yatan temel kavramlar analiz edilmiş olacak ve kendisinin Türk fikir hayatında ne tür etkiler yarattığına bakılacaktır. Giriş bölümünden sonra gelen ve genel olarak bir arka plan bölümü olarak tasarlanan tezin birinci bölümünde, Osmanlı'nın son dönemindeki İslamcı hareketin hem siyasi hem de entelektüel açıdan gelişim evreleri ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Said Halim Paşa'nın siyasi ve bürokratik hayatı, dönemin siyasi-tarihi gelişmelerinin arka planında incelenmektedir. Said Halim Paşa'nın 1864'te Mısır'da başlayan hayat hikayesinin Roma'da 1921'de bir Ermeni militan tarafından gerçekleştirilen suikastla son buluşuna kadar geçen safhası incelenmektedir. Said Halim Paşa saygın ve yetenekli bir devlet adamı ve siyasetçiydi ve her şeyden önce etkili bir İslamcı düşünürdü. Bu yüzden takip eden bölüm, Said Halim Paşa'nın toplumsal düşüncelerinin eleştirel bir analizini içermektedir. Said Halim Paşa'nın kendi toplumsal, siyasi ve dini düşüncelerinin temeline koyduğu İslamcılık ideolojisi ve bu ideolojinin toplumsal alana nasıl yansıması gerektiği bu bölümde incelenmektedir. Çalışmanın dördüncü bölümü, Said Halim Paşa'nın siyasi fikirlerine odaklanmaktadır. Şeriat'in hakimiyetine inanan Said Halim Paşa'nın ideal İslami siyasi sisteminin kapsamı ve imkanı anlaşılmaya ve analiz edilmeye çalışılmaktadır. Son bölüm Said Halim Paşa'nın din anlayışı, din ve ilerleme ilişkisi hakkındaki düşüncelerini ve hem Osmanlı İmparatorluğu hem de İslam dünyasındaki Batılılaşma hareketlerine karşı tutumunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study basically focuses on analysing the political-bureaucratic career and personality of Said Halim Pasha, as well as his political and social thought, within the political and intellectual background of Sultan Abdülhamit II (1876-1908) and the Second Constitutional Monarchy. It analyses the basic concepts of Said Halim's social, political, and religious thought, both as a member of the House of the Khedive in Egypt and as an Ottoman statesman and intellectual, and examines the impact of his influence on Turkish intellectual life. The first section, generally designed as a background chapter, deals with the stages of development of the Islamist movement in the late Ottoman period, both politically and intellectually. The second section analyses Said Halim Pasha's life, political and bureaucratic career within the political-historical developments of the period. Said Halim Pasha was a respected and talented statesman and politician and, above all, an influential Islamist thinker. The following section therefore provides a critical analysis of his social thought. The ideology of Islamism that Said Halim Pasha placed at the base of his social, political, and religious thought and how this ideology should be reflected in the social sphere are analysed in this section. The fourth chapter focuses on Said Halim Pasha's political ideas. It tries to understand and analyse the scope and possibilities of Said Halim's ideal Islamic political system, which believed in the supremacy of the Sharia. The final chapter deals with Said Halim's understanding of religion and his thoughts on the Westernizing movements both in the Ottoman Empire and in the Islamic world.