Üstünlük kompleksi ile tehlike arz eden ırk köpek tercihi arasındaki ilişkinin analizi
The relationship between superiority complex and the selection of aggressive dog breeds
- Tez No: 861517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Alfred Adler'in Bireysel Psikoloji teorisine dayanarak, üstünlük kompleksinin İstanbul'da yaşayan bireylerin agresif köpek tercihi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu bağlamda araştırma sorusu,“Üstünlük kompleksinin köpek tercihleri üzerindeki etkisi nedir?”olarak belirlenmiş ve karma metodoloji kullanılarak ele alınmıştır. Nicel anketler ve nitel mülakatlar yoluyla toplanan veriler, üstünlük kompleksi taşıyan katılımcıların tercihlerinin ardındaki motivasyonları ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bulguları, katılımcıların agresif köpekleri tercih etmelerinde cesaret ifadesi, kişisel farklılık deneyimi, dominasyon arzusu ve toplumsal normlara tepkinin etkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, bireylerin köpek tercihlerinin, sadece fiziksel güvenlik ihtiyaçlarından değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal faktörlerden de etkilendiğini ortaya koyarak, üstünlük kompleksinin bu tercihlerde ne derecede rol oynadığını anlamamıza yardımcı olmaktadır
Özet (Çeviri)
This research, grounded in Alfred Adler's Individual Psychology theory, examines the impact of the superiority complex on the preference for aggressive dog breeds among individuals living in Istanbul. The research question,“What is the effect of the superiority complex on dog breed preferences?”has been addressed using a mixed methodology. Data collected through quantitative surveys and qualitative interviews have revealed the motivations behind the choices of participants with a superiority complex. The findings indicate that the expression of courage, experiences of personal distinction, desires for domination, and reactions to social norms are influential in their preference for aggressive dogs. These insights demonstrate that individuals' dog breed preferences are influenced not only by needs for physical security but also by psychological and social factors, thereby aiding our understanding of the extent to which the superiority complex plays a role in these choices.