Relating dark leadership to counterproductive work behaviors: The roles of organizational justice and emotions
Karanlık liderliğin üretkenlik karşıtı iş davranışlarıyla ilişkisi: Örgütsel adalet ve duyguların rolleri
  1. Tez No: 861516
  2. Yazar: ŞEYMA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışanlar, örgütlerin vazgeçilmez bir unsuru olarak tutum ve davranışlarıyla organizasyona ve diğer çalışanlara olumlu katkılarda bulunabilir ya da tam aksine, organizasyona ve diğer çalışanlara zarar verebilirler. Çalışanların örgüt üzerindeki olumsuz etkileri; karanlık liderlik kavramında olduğu gibi yöneticiler tarafından astlara zarar veren eylemlerin gerçekleştirilmesi yoluyla ya da çalışanların iş yerinde sergilenen organizasyona zarar veren üretkenlik karşıtı iş davranışları örüntülerinin olması aracılığıyla olabilir. Bu çalışmada karanlık liderlik ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki ilişkide örgütsel adaletin ve negatif duyguların rolü araştırılmaktadır. 435 kamu çalışanından çevrim içi bir anket aracılığıyla elde edilen veriler üzerinde regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, karanlık liderliğin üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. İki değişken arasındaki ilişkide örgütsel adaletin düzenleyici, negatif duyguların ise kısmi aracı değişken rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees, as an essential component of organizations, have the potential to make positive contributions or, conversely, to detrimentally impact the organization itself and fellow employees through their attitudes and behaviors. Two concepts which are at the forefront in studies of negative behaviors in workplaces are counterproductive work behaviors and dark leadership. This study proposes that counterproductive work behaviors of employees are significantly triggered by the dark leadership of their superiors, and questions the roles of both organizational justice and negative emotions in that relationship. Data from 435 public sector employees were obtained through an online questionnaire and regression analyses were performed on that data. The findings indicate that dark leadership significantly influences counterproductive work behaviors. Organizational justice moderates the relationship between the two variables, while negative emotions play a partial mediator role.