COVİD 19 pandemi sürecinde yoğun bakımda çalışan hemşirelerin umutsuzluk düzeyi ile hemşirelik bakımı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nursing care and despair level of nurse working in intensive care unit duri̇ng the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 861518
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi ve sonrasında yoğun bakımda çalışan hemşirelerin umutsuzluk düzeyi ile hemşirelik bakım davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışma 28 Aralık 2022 – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı iki devlet hastanesinde Covid-19 pandemisinde yoğun bakımda çalışan, 88 hemşire ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Bakım Davranışları Ölçeği-24 ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Normallik testleri Shapiro-Wilk Testi yardımıyla yapıldı. Buna göre grupların ikili karşılaştırmalarında dağılım durumuna göre Student t Testi, Krusskall Wallis Testi,Mann Whitney-U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between the level of hopelessness and nursing care behaviors of nurses working in intensive care during and after the Covid-19 pandemic. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with 88 nurses working in intensive care during the Covid-19 pandemic in two state hospitals affiliated with the Aydin Provincial Health Directorate between December 28, 2022, and April 28, 2023. Personal information form, Care Behaviors Scale-24, and Beck Hopelessness Scale were used for data collection. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 22.0 software. Normality tests were conducted using the Shapiro-Wilk Test. Accordingly, Student t-test, Kruskall Wallis Test, and Mann Whitney-U Test were used for group comparisons based on the distribution status.