Eğitimcilerin tükenmişliği, yorgunluğu ve yılmazlığı arasındaki ilişki
The relationship between burnout, fatigue and resilience of educators
  1. Tez No: 861519
  2. Yazar: ZARİFE ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TULUNAY ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı; eğitimcilerde tükenmişlik yorgunluk ve yılmazlık arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 Eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Pendik, Tuzla ve Kartal ilçelerinde görevli eğitimcilerden oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken kolay örnekleme yöntemi kullanılmış ve 344 öğretmen ve eğitim yöneticisinin görüşlerine yer verilmiştir. Araştırmada nicel yöntemlerden olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiş ve nicel verilerin incelenmesinde istatiksel yöntemler frekans analizi, yüzde hesaplama, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların tükenmişliğin duygusal tükenme alt boyutunun“orta”; kişisel başarı ve duyarsızlaşma alt boyutlarının“düşük”seviyede olduğu, yorgunluk algısının“düşük”seviyede ve yılmazlık algısının“yüksek”seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların tükenmişlik, yılmazlık ve yorgunluk algıları ile demografik değişkenler arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırmada yorgunluk ile tükenmişlik duygusal tükenme alt boyutu arasında yüksek düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki belirlenmiştir. Yorgunluk ile tükenmişlik kişisel başarı alt boyutunda arasında düşük düzeyde pozitif doğrusal bir ilişki görülmektedir. Yılmazlık ile tükenmişlik duyarsızlaşma alt boyutu arasında düşük düzeyde negatif doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the relationship between burnout, fatigue and resilience of educators. The study group of the research consists of teachers and education administrators working in Pendik, Tuzla and Kartal districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year. While determining the study group, easy sampling method is used and the opinions of 344 teachers and education administrators are included. The causal comparison method, one of the quantitative methods, is used in the research. The data are analyzed using the SPSS 21 program. Frequency, percentage, t-test, ANOVA (one-way analysis of variance) and correlation are used in the analysis of quantitative data. As a result of the research; it has been determined that the participants' emotional exhaustion subscale of burnout perception is at“moderate”level, personal accomplishment and depersonalization subscales are at“low”levels, their fatigue perceptions are at“low”and their resilience perceptions are at“high”levels. The relationship between burnout, resilience and fatigue and demographic variables are examined and different results are obtained. In the study, a high level of positive linear relationship is determined between fatigue and emotional exhaustion subscale. There is a low level of positive linear relationship between fatigue and burnout personal achievement subscale. A low level negative linear relationship is found between resilience and burnout depersonalization subscale.