Serebral palsi tanılı hastalarda inmemiş testis sıklığı ve risk faktörlerinin araştırılması
Assessment of undescended testis frequency and risk factors in patients diagnosed with cerebral palsy
  1. Tez No: 861569
  2. Yazar: SELDA SEÇİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ELDEŞ HACIFAZLIOĞLU, DOÇ. DR. SERDAR MORALIOĞLU, DR. EMEK UYUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Serebral palsi (SP), çocuklarda kalıcı motor bozuklukların en yaygın sebebidir. SP'ye eşlik eden komorbid durumlar arasında kazanılmış inmemiş testisin (İT) sıklığı bilinmemektedir. Bu çalışmada; SP hastalarında inmemiş testis sıklığı, olası risk faktörleri, nedene yönelik değerlendirmelerin yapılması ve farkındalığın arttırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda Mart-Temmuz 2023 tarihleri arasında Çocuk Nörolojisi ve Çocuk Cerrahisi polikliniğine başvuran 2-15 yaş arası SP'li hastalar dahil edildi. Hastaların doğum öyküleri, etiyolojileri, komorbid durumları, görüntüleme bulguları, gelişim ve zekâ testleri, nörolojik ve ürogenital sistem muayene bulguları, SP tipleri ve Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistem Skorları (KMFSS), testis ultrasonografisi (USG), FSH (folikül stimüle edici hormon), LH (lüteinizan hormon), inhibin-b, serbest ve total testosteron hormon düzeyleri veri formuna kaydedildi. Testis muayenesi normal olanlar Grup 1, inmemiş testis (İT) saptanan hastalar Grup 2 olarak değerlendirildi. Grup 2 ayrıca yeni tanı ve eski tanı kazanılmış İT (önceden tanı alarak tedavisi yapılan olgular) olarak iki gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 7,13±3,4(2-14,8) yıl idi. Hastaların 189(%78,8)'u spastik, 37(%15,4)'si diskinetik, 14(%5,8)'ü ataksik tip SP idi. İnmemiş testis sıklığı %24,2 (yeni tanı 26(%10,8), eski tanı 32(%13,4) hasta) saptandı. Tanı yaş ortalamaları yeni tanı kazanılmış İT tanısı alan hastaların 7,5±3,1(2,1-13) yıl, eski tanılı hastaların 3,7±2,1(1,5-11) yıl idi. Prematürite, düşük doğum ağırlığı, doğum sonrası yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı ve yatış süresi uzun olan SP'li hastalarda kazanılmış İT daha sık olarak saptandı (p0,05). xi Sonuç: Serebral palsi'li hastalarda kazanılmış İT sıklığı normal popülasyona göre artmıştır. Bu nedenle serebral palsi'li olgularda ailelere ve takip eden hekimlere farkındalık kazandırılması gelecekte oluşabilecek komplikasyonlar açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cerebral palsy (CP) is the most common cause of persistent motor disorders in children. The frequency of acquired undescended testis (UDT) among comorbid conditions associated with CP is not well-known. This study aims to assess the frequency of undescended testis in patients with CP, identify potential risk factors, evaluate related conditions, and increase awareness. Materials and Methods: Our study included patients with CP aged 2-15 years who applied to the Child Neurology and Pediatric Surgery outpatient clinics between March and July 2023. The birth history, etiologies, comorbid conditions, imaging findings, developmental and intelligence tests, neurological and urogenital system examination findings, CP types, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) scores, testicular ultrasound (USG), FSH (folikül stimüle edici hormon), LH (lüteinizan hormon), inhibin-b, free and total testosterone hormone levels were recorded in the data form. Patients with normal testicular examination were evaluated as Group 1, and those with undescended testis (UDT) were evaluated as Group 2. Group 2 was further divided into two groups as newly diagnosed and previously diagnosed cryptorchidism (cases that were previously diagnosed and treated). Findings: The mean age of the patients was 7.13±3.4 (2-14.8) years. Of the patients, 189 (78.8%) were spastic, 37 (15.4%) were dyskinetic, and 14 (5.8%) were ataxic CP. The frequency of undescended testis was determined as 58 (24.2%) (26 (10.8%) newly diagnosed patients, 32 (13.4%) previously diagnosed). The mean ages at diagnosis were 7.5±3.1 (2.1-13) years for patients diagnosed with new cryptorchidism and 3.7±2.1 (1.5-11) years for patients with previous diagnosis. Cryptorchidism was more frequently observed in patients with CP who had prematurity, low birth weight, need for neonatal intensive care unit (NICU) admission, and longer hospitalization duration (p0.05). xiii Conclusion: The frequency of acquired cryptorchidism is increased in patients with CP compared to the normal population. Therefore, raising awareness among families and healthcare providers caring for cerebral palsy patients is important for potential complications in the future.