Algılanan örgütsel destek ile işgören performansı arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolü: Liman işletmesi çalışanları üzerine bir araştırma
The mediation role of positive psychological capital inthe relationship between perceived organizationalsupport and employee performance: A research on portadministration employees
- Tez No: 861568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, algılanan örgütsel destek ile işgören performansı arasındaki ilişkiyi liman işletme çalışanları üzerinde incelemeyi ve liman işletme çalışanlarının pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin, algılanan örgütsel destek ile işgören performansı arasındaki ilişkide aracılık rolünün bulunup bulunmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda denizciliğin önemli bir alt kolu olan limancılık alanında mesleki yaşamını devam ettiren işgörenlerin algıladıkları örgütsel desteğin, işgören performansı üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolünü test etmek için kavramsal bir model geliştirilmiştir. Söz konusu modelin analizine yönelik veriler, Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki bir liman işletmesinin, çalışma sahasında ve ünitelerinde bulunan 500 çalışandan yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplam 406 kullanılabilir veri Smart PLS 4 analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, algılanan örgütsel destek ile işgören performansı arasında anlamlı ve pozitif etkiye ulaşılamamıştır. Buna karşın analiz sonucunda, algılanan örgütsel desteğin pozitif psikolojik sermaye üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Benzer şekilde, pozitif psikolojik sermaye ile işgören performansı arasında poztif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yine analiz sonucunda, algılanan örgütsel destek ile işgören performansı arasındaki ilişkide pozitif psikolojik sermayenin tam aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, limancılık sektörüne yönelik benzer çalışmaların yok denecek kadar az olması ve liman çalışanlarının sahip oldukları pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin önemini ortaya koyması nedeniyle hem literatüre hem de pratiğe katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between perceived organizational support and employee performance on port management employees and to determine whether the positive psychological capital levels of port management employees have a mediating role in the relationship between perceived organizational support and employee performance. For this purpose, a conceptual model was developed to test the mediating role of positive psychological capital in the effect of organizational support perceived by employees who continue their professional lives in the field of port management, which is an important sub-branch of maritime, on employee performance. The data for the analysis of this model were collected by face-to-face survey method from 500 employees in the work site and units of a port operator in the Eastern Mediterranean region of Turkey. A total of 406 usable data were analyzed with the Smart PLS 4 analysis program. As a result of the analysis, no significant and positive effect was found between perceived organizational support and employee performance. On the other hand, as a result of the analysis, it was concluded that perceived organizational support had a positive and significant effect on positive psychological capital. Similarly, a positive significant relationship was detected between positive psychological capital and employee performance. Again, as a result of the analysis, it was concluded that positive psychological capital was the full mediating variable in the relationship between perceived organizational support and employee performance. This study contributes to both literature and practice because there are almost no similar studies on the port sector and it reveals the importance of the positive psychological capital levels of port employees.