Türkiye'de sporla ilgili etik davranışlar ve fair play örnekleri
  1. Tez No: 861570
  2. Yazar: AYFER ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı spor ahlakı ve spor etiği ilklerinin değerlendirilmesidir. Spor alanında etik, ahlak ve ahlaksızlık kavramlarına Sporun birey, toplum, sosyal hayat, ekonomi, eğitim gibi alanlar ile ilişkisi incelenmiş ve bu alanlarla ilgili etik ve ahlaki yaklaşımları tanımlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken literatür taraması veri toplama tekniği kullanılmıştır. Konu ile alakalı bilimsel makaleler, araştırmalar, kitap, dergi ve internet siteleri detaylıca incelenerek öncelikle sporun genel tanımına değinilmiş ardından spor ile ilişkili tüm alanlar ve ilgili etik ve ahlaki tanımlamalar değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sporun birey için kişilik, sağlık ve pedagojik açıdan olumlu katkılar olmuştur. Sporun toplumsal ve sosyal açıdan bütünleştirici ve düzenleyici gücünün kişiler önemli görüldüğü anlaşılmıştır. Bu itibarla araştırması yapılan konunun tüm disiplinlerle yakından ve daha geniş bir yelpaze de araştırılıp incelenmesi ile istendik davranışların oluştuğu etik ve ahlaki bir zeminde, spor yapılmasının daha olası durduğu anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Spor, ahlak, spor ahlakı, spor etiği, fair play
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the principles of sports ethics and sports ethics. The relationship between the concepts of ethics, morality and immorality in the field of sports with fields such as individual, society, social life, economy, education has been examined and the definitions of ethical and moral approaches related to these fields have been tried to be reached. In the course of this study, the literature review data collection technique was used. The scientific articles, researches, books, magazines and Internet sites related to the subject were examined in detail and the general definition of sports was first mentioned and then all the fields related to sports and the related ethical and moral definitions were evaluated. As a result of the analyzes carried out, there have been positive contributions of sport in terms of personality, health and pedagogic for the individual. It has been understood that the social and socially integrative and regulatory power of sports is considered very important. As a result of the analyzes carried out, there have been positive contributions of sport in terms of personality, health and pedagogic for the individual. It has been understood that the social and socially integrative and regulatory power of sports is considered very important. Keywords Sport, ethics, sports ethics, sports ethics, fair play