Multipl miyelom hastalarında tedavi sonrası erken dönemde etkilenen serum serbest hafif zincir azalma oranlarının tedavi yanıtı ve hastalıksız sağkalım süresi üzerine etkisi
Early after treatment in multiple myeloma patients serum free light chain affected during the period decreased rates of treatment response and disease-free effect on survival time
- Tez No: 861596
- Danışmanlar: UZMAN ÖZHAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Multipl miyelom (MM) anormal monoklonal plazma hücre çoğalmasıyla karakterize kötü huylu bir hastalıktır. Tedavi ile tamamen kür sağlanamamakla birlikte yeni gelişen etkin tedaviler sayesinde hem hastalıksız hem de genel sağkalım süreleri uzamıştır. Hastalığın tedaviye yanıtını erken dönemde değerlendirilmesi, ileriki dönemlerdeki gidişatını öngörmek ve tedavi değişikliği yapmak açısından önem taşımaktadır. Bu sebepler doğrultusunda çalışmamızda, serum serbest hafif zincir miktarında erken dönemde gözlenen azalma oranlarının tedaviye yanıt, hastalıksız sağkalım süresi ve genel sağkalım üzerinde etkisini göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğinde Ocak 2016 ile Aralık 2022 tarihleri arasında yeni tanı almış, takip ve tedavileri merkezimizde yapılmış 72 MM hastası retrospektif olarak tarandı. Hastaların başvuru şikayetleri, cinsiyetleri, yaşları, komorbid hastalıkları, tanı alma tarihleri, hemogram ve biyokimyasal parametreleri, tanı anı immunglobulin düzeyleri ve kemik iliği biyopsi plazma hücre oranları, tanı anındaki ve tedavinin 2. kürü sonrası (erken dönem) serum serbest hafif zincir (sFLC) seviyeleri, aldıkları tedavi biçimleri, tedaviye yanıt düzeyleri ve relaps varsa relaps tarihleri retrospektif olarak incelendi. Tanı anındaki etkilenen/etkilenmeyen sFLC oranları ile 2 kür tedavi sonrası etkilenen/etkilenmeyen sFLC oranları arasındaki fark değerlendirildi. Bu farkın tedaviye yanıt, hastalıksız sağkalım süresi ve genel sağkalım süresi üzerine etkisi incelendi. BULGULAR VE SONUÇ: 2 kür tedavi sonrası etkilenen/etkilenmeyen hafif zincir oranı
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Multiple myeloma (MM) is a malignant disease characterized by abnormal monoclonal plasma cell proliferation. Although complete cure cannot be achieved with treatment, the advent of new effective therapies has extended both progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) durations. Evaluating the response to treatment early in the course of the disease is crucial for predicting its future progression and making treatment changes. In our study, we aimed to demonstrate the impact of early reduction rates in serum free light chain (sFLC) levels on treatment response, progression-free survival, and overall survival. MATERIALS AND METHODS: We retrospectively reviewed 72 MM patients diagnosed and treated at the Hematology Clinic of Kocaeli Derince Training and Research Hospital between January 2016 and December 2022. Patients' presenting complaints, gender, ages, comorbidities, dates of diagnosis, hemogram and biochemical parameters, immunoglobulin levels at diagnosis, plasma cell ratios in bone marrow biopsy at diagnosis, sFLC levels at diagnosis and after the second cycle of treatment (early period), treatment modalities received, treatment response levels, and relapse dates if present, were retrospectively examined. The difference between affected/unaffected sFLC ratios at diagnosis and after 2 cycles of treatment was evaluated. The impact of this difference on treatment response, progression-free survival, and overall survival was investigated. RESULTS AND CONCLUSION: No statistically significant difference was observed in terms of first-line treatment response, PFS, and OS between patients with sFLC reduction rates of