Anonim şirketlerde elektronik genel kurul
Electronic general assembly in joint stock companies
  1. Tez No: 861624
  2. Yazar: MERT ALPER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile hayatın her alanı değişmeye ve yenilenmeye başlamıştır. Bununla bağlantılı olarak, teknolojik gelişmelerin hukuka yansıması kaçınılmaz hale gelmiştir. Şirketler hukukundaki en önemli yeniliklerden birisi elektronik genel kuruldur. Anonim şirket için son derece önemli bir organ olan genel kurul, şirket için kararlar almakta bu yönüyle de şirketin iradesini oluşturmaktadır. Pay sahiplerinin çeşitli sebeplerle genel kurul toplantılarına katılamaması halinde ise toplantı ve karar yeter sayıları sağlanamamakta ve böylece güç boşluğu sorunu oluşmaktadır. Elektronik genel kurul ile pay sahiplerinin genel kurula katılımının kolaylaştırılması amaçlanmaktadır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasının yanı sıra Covid-19 pandemisinin gerektirdiği tedbirlere paralel olarak elektronik genel kurul daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, elektronik genel kurul hususunu zayıf ve güçlü yönleriyle ele alarak fiziksel toplantılar şeklinde düzenlenen genel kurullar karşısında etkili bir alternatif olup olmadığı incelenecektir. Çalışmada öncelikle genel kurulun işleyişi hakkında bilgi verilecek; ikinci ve üçüncü bölümlerde ise elektronik genel kurul toplantısının hem düzenlenme usulleri hem de etkinlik açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Ayrıca, elektronik genel kurul sisteminin Türkiye'deki uygulama durumu ve karşılaşılan sorunlar ele alınacak, elektronik genel kurul sisteminin gelecekteki gelişimine yönelik öneriler sunulacaktır. Bu çalışma ile elektronik genel kurul sisteminin Türkiye'deki mevcut durumunu ortaya koymak ve bu alanda yapılması gereken iyileştirmeleri belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, every aspect of life has started to change and renew. In connection with this, the reflection of technological developments on law has become inevitable. One of the most important innovations in corporate law is the electronic general assembly. The general assembly, which is a very important organ for the joint stock company, makes decisions for the company and thus forms the will of the company. In case the shareholders cannot attend the general assembly meetings for various reasons, the meeting and decision quorums cannot be met and thus a power vacuum problem occurs. The aim of electronic general assembly is to facilitate the participation of shareholders in the general assembly. In parallel with the widespread use of the internet and the measures required by the Covid-19 pandemic, electronic general assembly has started to be preferred more frequently. In this study, whether electronic general assembly is an effective alternative against general assemblies held in physical meetings by examining its weak and strong aspects will be examined. In the study, firstly, information will be given about the functioning of the general assembly; in the second and third sections, both the procedures for organizing electronic general assembly meetings and their evaluation in terms of effectiveness will be made. In addition, the current situation of electronic general assembly system in Turkey and the problems encountered will be discussed, and suggestions will be made for the future development of electronic general assembly system. The aim of this study is to reveal the current situation of electronic general assembly system in Turkey and to determine the improvements that need to be made in this field.