Barış zamanı siber espiyonajın müdahale etmeme ilkesi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluating peacetime cyber espionage in the context of the principle of non-intervention
  1. Tez No: 861630
  2. Yazar: ALİ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Espiyonaj konusunda uluslararası hukuk belirsizliğini sürdürmektedir. Bu belirsizliğin siber espiyonaj için sürdürülebilmesi, dijital dönüşüm trendi ve siber alanın fiziksel alana tahakkümü nedeniyle mümkün değildir. Bu tez, siber espiyonajı uluslararası teamül hukukunun bir ilkesi olan müdahale etmeme ilkesi bağlamında değerlendirerek mezkûr belirsizliğin giderilmesine cüzi bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda siber espiyonaj, geleneksel espiyonaj üzerinden siber alan gözetilerek tanımlanmıştır. Geleneksel ve siber espiyonaj bağlamında uluslararası hukuk incelenmiştir. Dijitalleşmenin etkisi de dikkate alınarak, müdahale etmeme ilkesinin kapsamı araştırılarak siber espiyonajın müdahale etmeme ilkesini ihlal edip etmeyeceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International law on espionage remains uncertain. This uncertainty cannot be sustained for cyber espionage due to the trend of digital transformation and the domination of cyberspace over physical space. This thesis aims to make a small contribution to the elimination of this uncertainty by evaluating cyber espionage in the context of the principle of non-interference, a principle of customary international law. In this respect, cyber espionage is defined in terms of traditional espionage by considering cyberspace. International law is examined in the context of traditional and cyber espionage. Taking into account the impact of digitalization, the scope of the principle of non-interference is explored and it is evaluated whether cyber espionage violates the principle of non-interference.