Legal protection of critical infrastructures in cyberspace
Siber sahada kritik altyapıların hukuki korunması
  1. Tez No: 1008791
  2. Yazar: AHMET SEMİH PUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Siber sahanın kritik altyapılarla giderek artan şekilde bütünleşmesi, toplumun ve devletin refahı ile sağlıklı işleyişi açısından hayati öneme sahip olan bu altyapıları siber tehditlere karşı oldukça kırılgan hale getirmiştir. Bu tez, kritik altyapıların siber sahada korunmasını uluslararası hukuk perspektifinden incelemektedir. Çalışma, özellikle mevcut uluslararası hukuk kurallarının kritik altyapıları hedef alan siber operasyonlara nasıl yorumlanıp uygulanabileceğine odaklanmaktadır. Bu çerçevede tez, söz konusu kuralların uygulanabilirliğini ve pratikteki uygulamalarına ilişkin tartışmalı yönleri de analiz etmektedir. Tez, ilk olarak siber sahada devlet yetkisini ilgili uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde incelemektedir. Ardından, devletler arasında siber uzayda uluslararası hukukun uygulanabilirliğine ilişkin süregelen tartışmaları ve uluslararası süreçler aracılığıyla bağlayıcı olmayan siber normların geliştirilmesini ele almaktadır. Daha sonra çalışma, barış zamanı ve silahlı çatışma dönemlerinde ilgili uluslararası hukuk kurallarının uygulanabilirliğini; özellikle egemenlik, içişlerine karışmama, gerekli özeni gösterme, kuvvet kullanma yasağı ve uluslararası insancıl hukuk kuralları gibi temel ilkeler ışığında analiz etmektedir. Bu hukuki analiz temelinde tez, söz konusu uluslararası hukuk kurallarının siber sahada kritik altyapıların korunmasına nasıl katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu tez, devam eden yorum farklılıkları ve uygulamadaki zorluklara rağmen, uluslararası hukukun siber sahada uygulanmaya devam ettiğini ve kritik altyapıların siber operasyonlara karşı korunması açısından önemli bir hukuki çerçeve sunduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing integration of cyberspace with critical infrastructures, which are essential to the well-being and healthy functioning of society and the State, has rendered them highly vulnerable to cyber threats. This thesis examines the legal protection of critical infrastructures in cyberspace from an international law perspective. It primarily focuses on how existing rules of international law can be interpreted and applied to address cyber operations targeting critical infrastructures. In doing so, this thesis also analyzes their applicability and contested aspects of their practical application. This thesis first examines State jurisdiction in cyberspace within the framework of relevant international legal rules. It then explores ongoing discussions among States regarding the applicability of international law in cyberspace and development of non-binding cyber norms through international processes. Later, this thesis analyzes the applicability of relevant rules of international law during both peacetime and armed conflict, with a focus on key rules such as sovereignty, non-intervention, due diligence, the prohibition of the use of force and the rules of international humanitarian law. Based on this legal analysis, this study demonstrates how these international legal rules may contribute to protect critical infrastructures in cyberspace. This thesis argues that, despite ongoing interpretative differences and practical challenges, international law continues to apply in cyberspace and provides an important legal framework for protecting critical infrastructures against cyber operations.