Arabuluculuğun gizliliğini ihlal suçu
The crime of violation of the confidentiality of mediation
  1. Tez No: 861631
  2. Yazar: UĞUR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Alternatif çözüm yöntemleri güncel hukuk anlayışı bakımından son derece önem arz etmektedir. Bu bağlamda hukuk uyuşmazlıkları bakımından da alternatif bir çözüm yöntemi olarak arabuluculuk ön plana çıkmıştır. Arabuluculuk mevzuatımıza 22.06.2012 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile girmiştir. Arabuluculuk ve arabuluculuk sürecine ilişkin ayrıntılı düzenlemeler içeren kanunun uygulanmasını gösteren yönetmelik ise 2018 yılında“Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği”başlığıyla yayınlanmıştır. Kanun koyucunun arabuluculuk kurumuna atfettiği önem gereği olarak, arabuluculuk sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için arabuluculuk sürecinde taraflara ve arabulucuya bazı yükümlülükler yüklenmiştir. Bu bağlamda tarafların herhangi bir çekince olmadan arabuluculuk sürecine katılıp bunu yürütmesi ve sonrasında da süreç içerisinde paylaşılan bilgi ve belgelerin gizliliğinin korunması yasal güvenceye bağlanmıştır. Hatta kanun koyucu gizliliğin ihlal edilmesini suç saymış ve 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun 33. maddesinde“Arabuluculuğun Gizliliğini İhlal”suçunu düzenlemiştir. Bu bakımdan,“Arabuluculuğun Gizliliğini İhlal Suçu”nun incelenmesi ve suça ilişkin olarak uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlar ile suç düzenlemesine ilişkin eleştiri ve çözüm önerilerinin sunulması önemli hale gelmiştir. Çalışmamızda bu bağlamda Arabuluculuğun Gizliliğini İhlal Suçu" ayrıntılı olarak suçun unsurları, özel görünüş biçimleri, yaptırım ve benzer suç tipleri ile karşılaştırılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Alternative solution methods are essential in terms of current legal understanding. In this context, mediation has come to the forefront as an alternative solution for legal disputes. Mediation has entered our legislation with the Law on Mediation in Civil Disputes No. 6325 published in the Official Gazette on 22.06.2012. The regulation shows the law's implementation, which includes detailed rules on mediation and the mediation process. The code was published in 2018 with the title“Mediation Law in Legal Disputes”. The legislator attaches importance to the institution of mediation. For this reason, some regulations have been prepared. These regulations are essential for the continuation of the mediation process in a healthy way. In this context, it is guaranteed that the parties attend the mediation process without any hesitation and carry it out. So that protection of the confidentiality of the information and documents shared in the process. The legislator considered the violation of privacy a crime and regulated the crime of“Violation of the Confidentiality of Mediation”in Article 33 of the Law on Mediation in Civil Disputes No. 6325. In this respect, it has become important to examine the“Crime of Violation of the Confidentiality of Mediation”and to present problems that may arise in practice regarding the crime, as well as criticism and solution proposals regarding the regulation of the crime. In this context, our study,“The Crime of Violation of the Confidentiality of Mediation”has been examined in detail by comparing the elements of the crime, particular appearance forms, sanctions, and similar crime types.