İsmail Mirthi'nin Urdu çocuk şiirlerindeki temalar
The themes of İsmail Mirthi's childrens poetry
  1. Tez No: 861637
  2. Yazar: TÜLAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Urdu çocuk edebiyatında şiir oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuk şiiri, pek çok yönden çocuğun gelişimine faydası bulunmaktadır. Çocuğun estetik duygusunun ve kelime dağarcığının gelişmesini sağlar. Ayrıca çocuğun duygu, düşünce ve hayal dünyasını zenginleştirir. Bu bağlamda çocuk şiirleri türlerinde nitelikli eserler kaleme alan Mirthi çocuklar için yazdığı aldığı şiirlerle çocukların edebi zevklerinin gelişmesine yardımcı olmuş ve şiirleri aracılığıyla onları düşünmeye sevk etmiştir. Mirthi çocuklar için hemen hemen her konuda şiirler yazmıştır. Bu çalışmada Mevlana İsmail Mirthi'nin kaleme almış olduğu çocuk şiirleri incelenmiş ve şiirler temalara göre sınıflandırılmıştır. Din ve inanç, aile ve sosyal çevre, hayvan, doğa, erdemler ve güzel duygular temalı şiirler ele alınmış konulardandır. Çalışmanın neticesinde Mevlana İsmail Mirthi'nin çocuk şiirlerinin, çocuklar için öneminden söz edilmiştir. Şiirleri aracılığıyla çocukları düşünmeye sevk etmiş ve verilmek istenen mesajı ulaştırmayı başarmıştır. Mirthi'nin şiirlerinin günümüz Hindistan ve Pakistan'daki ortaöğretim ders kitaplarında halen yerini koruyor olması, onun bu alan yaptığı katkının en önemli nişanesidir.
Özet (Çeviri)
Poetry has a very important place in Urdu children's literature. Children's poetry benefits the development of children in many ways. It enables the development of the child's aesthetic sense and vocabulary. It also enriches the child's world of emotions, thoughts and imagination. In this context, Mirthi, who wrote qualified works in the genre of children's poems, helped children develop their literary tastes with the poems he wrote for children and encouraged them to think through his poems. Mirthi has written poems for children on almost every subject. In this study, children's poems written by Mevlana İsmail Mirthi were examined and the poems were classified according to themes. Poems on the themes of religion and belief, family and social environment, animals, nature, virtues and good feelings are among the topics discussed. As a result of the study, the importance of Mevlana İsmail Mirthi's children's poems for children was mentioned. He encouraged children to think through his poems and succeeded in conveying the intended message. The fact that Mirthi's poems still maintain their place in secondary school textbooks in India and Pakistan today is the most important sign of his contribution to this field.