ZORUNLU ASKERLİK HİZMETİNİN İŞ HAYATINA ETKİSİ
THE EFFECT OF MANDATORY MILITARY SERVICE ON BUSINESS LIFE
  1. Tez No: 861667
  2. Yazar: FERHAT EREN BAYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanların büyük bir çoğunluğu iş hayatından elde ettiği gelir ile geçimini idame ettirmektedir. Askerlik çağına gelen erkekler çalıştıkları işletme ve örgütlerden askerlik nedeniyle ayrılmak veya ara vermek zorunda kalmaktadır. Bu da hem örgütler açısından hem de çalışan insanlar açısından olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışmada işletme, örgüt ve zorunlu askerlik kavramlarına değinilmiş ve askerliğini yapmakta ve terhis olmuş kişilere anket yapılarak kapsamlı olarak değerlendirilip olumlu ve olumsuz yönleri ele alınmıştır. Bu araştırma zorunlu askerlik hizmeti ve iş hayatına etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu kapsamda zorunlu askerlik hizmeti ve iş hayatına etkisini belirlemek maksadıyla Türkiye'de askerliğini yapmış ya da yapmakta olan erkek kişilere anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon ve regresyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları zorunlu askerlik hizmetinin iş hayatına etkisi arasına anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar pratik ve teorik anlamda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of people make a living with the income they get from business life. Men who have reached the age of military service have to leave or take a break from the enterprises and organizations they work for due to military service. This has a negative impact on both organizations and working people. In this study, the concepts of business, organization and compulsory military service were mentioned, and the positive and negative aspects of it were discussed by making a comprehensive assessment by making a survey of the people who were doing their military service and were discharged. This research was conducted to investigate compulsory military service and its effect on business life. In this context, in order to determine the compulsory military service and its effect on business life, data were collected from male people who have done or are doing their military service in Turkey by means of a questionnaire. Obtained data were analyzed by correlation and regression methods. The results of the analysis show that there is a significant relationship between the effect of compulsory military service on business life. In addition, the results are discussed in practical and theoretical terms.