Çocuklarda venöz kan alma sırasında uygulanan aktif dikkat çekme yöntemlerinin ağrı ve korku üzerine etkisi: Düdük çalma ve baloncuk üfleme
The effect of active distraction methods on pain and fear during venous blood collection in children: Whistle blowing and bubble blowing
- Tez No: 861677
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma 4-6 yaş grubu çocuklarda venöz kan alma işlemi sırasında uygulanan düdük çalma ve baloncuk üfleme yöntemlerinin çocukların ağrı ve korku düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk kan alma ünitesinde 1 Ekim 2022- 22 Ocak 2024 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini çalışmanın yapıldığı tarihler arasında üniteye başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerine uyan 108 çocuk oluşturdu. Çalışmada çocuklar bloklu randomizasyon yöntemi ile 2 girişim ve 1 kontrol grubuna atandı. Kontrol grubundaki çocukların (n=35) kan alma işlemi birimin rutin uygulamasına göre yapıldı. Girişim gruplarındaki çocuklara venöz kan alma işlemi sırasında ilgili nonfarmakolojik yöntem (düdük çalma, baloncuk üfleme) uygulandı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği (WB-YİDÖ)”,“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKAÖ)”ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun testler ile analiz edildi. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay, resmi izin ve ailelerden aydınlatılmış onam alındı. Çalışmada girişim gruplarındaki çocukların WB-YİDÖ'ne göre ağrı puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Çocuklarda ağrılı bir girişim olan venöz kan alma işlemi sırasında ağrı ve korku düzeyini azaltmak amacıyla düdük çalma ve baloncuk üfleme yöntemlerinin etkili bir yöntem olduğu belirlendi. Venöz kan alma işlemi sırasında kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of whistle blowing and bubble blowing methods on children's pain and fear levels during venous blood collection in children aged 4-6 years. The study was conducted as a randomized controlled experimental study between October 1, 2022 and January 22, 2024 in the pediatric blood collection unit of the training and research hospital. The population consisted of 108 children who applied to the unit between the dates of the study and met the research group selection criteria. The children were divided into three groups as two experiments and one control group by block randomization method. The blood collection of children in the control group (n = 35) was performed according to the routine practice of the unit. The relevant nonpharmacological method (whistle blowing, bubble blowing) was applied to the children in the intervention groups during venous blood collection. Data were collected with the“Introductory Information Form”,“Wong-Baker Faces Pain Rating Scale (WB-FACES”,“Children's Fear Scale (CFS)”. The data were analyzed with appropriate tests in the SPSS 25.0 package program. Ethical approval, official permission and informed consent were obtained from the families to conduct the research. In the study, the mean pain scores according to WB-FACES scores of the children in the intervention groups were found to be significantly lower than the control group (p 0.05). It has been found that the whistle blowing and the bubble blowing methods were effective methods to reduce the level of pain and fear during venous blood collection, which is a painful procedure in children. It is recommended to be used during venous blood collection.