Sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeyleri ile performans düzeyleri arasındaki ilişki
The effect of classroom teachers' motivation levels on performance levels
  1. Tez No: 861676
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitimin temelini oluşturan sınıf öğretmenleri, eğitimin niteliğinde ve geleceğinde önemli güce sahiplerdir. Sınıf öğretmeninin motivasyon ve performansının yüksek olması eğitim sürecinin başarılı olmasını ve donanımlı nesillerin yetişmesini sağlayacaktır. Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeyleri ile performans düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Motivasyon, bireysel ve toplumsal yaşantıda, kişinin etkililiğini ve verimini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeylerinin performanslarına etkisini araştırmak amacıyla Iğdır ili merkez ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin katılımlarıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Iğdır ili merkez ilçesinde resmi ilkokullarda görev yapan 316 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya 35 ilkokuldan 245 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İş Motivasyonu Ölçeği”ve“İşgören Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre sınıf öğretmenlerinin, motivasyon değişkeninin alt boyutları olan içsel motivasyon düzeyleri“çok yüksek”, dışsal motivasyon düzeyleri“yüksek”sonucuna ulaşılırken, performans düzeyleri ise“yüksek”bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin motivasyon ve performans düzeyleri cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, aynı okulda görev yapma süresi, öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeyleri ile performans düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde içsel motivasyon ile performans arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken, dışsal motivasyon ile performans arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin içsel motivasyonlarının performanslarını anlamlı düzeyde yordadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classroom teachers, who form the basis of education, have important power in the quality and future of education. High motivation and performance of the classroom teacher will ensure that the education process is successful and well-equipped generations will be raised. The purpose of this research is to determine the relationship between classroom teachers' motivation levels and performance levels. Motivation is one of the important elements that affects a person's effectiveness and efficiency in individual and social life. In order to investigate the effect of motivation levels of classroom teachers on their performance, this study was carried out with the participation of classroom teachers working in the central district of Iğdır province. Relational screening model was used in the research. The population of the study consists of 316 classroom teachers working in public primary schools in the central district of Iğdır province in the 2022-2023 academic year. 245 classroom teachers from 35 primary schools participated in the research.“Work Motivation Scale”and“Employee Performance Scale”were used as data collection tools in the research. According to the results of the research, classroom teachers' intrinsic motivation levels, which are the sub-dimensions of the motivation variable, were found to be“very high”, their extrinsic motivation levels were found to be“high”, while their performance levels were found to be“high”. The motivation and performance levels of classroom teachers did not show a significant difference according to gender, age, professional seniority, length of time working in the same school, and educational background. When the relationship between classroom teachers' motivation levels and performance levels was examined, a positive significant relationship was found between intrinsic motivation and performance, while a weak positive relationship was found between extrinsic motivation and performance. It was also understood that classroom teachers' intrinsic motivation significantly predicted their performance.