Subakromiyal sıkışma sendromu olan yetişkin hastaların üst ekstremite fonksiyonellik değerlendirmesi
Upper extremity functionality evaluation of adult patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 861685
  2. Yazar: FATİH BAHÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Subakromiyal Sıkışma Sendromu (SSS), omuzda ağrıya en fazla sebebiyet veren kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Bu çalışmanın amacı; Subakromiyal Sıkışma Sendromu(SSS) olan daha önce tedavi almamış yetişkin hastaları fonksiyonel olarak Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi(ÜEFİ) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi(DASH) ile değerlendirmektir. Ayrıca DASH ve ÜEFİ anketlerini de birbirleriyle karşılaştırmaktır. Çalışmamıza Çınarcık Devlet Hastanesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ünitesinde 18 yaşından büyük 50 gönüllü hasta katıldı. Hastaların demografik bilgileri alındıktan sonra fonksiyonellikleri ise ÜEFİ ve DASH anketleri ile değerlendirildi. DASH ve ÜEFİ skorları arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki bulundu (r=-0.707 p=0.00).
Özet (Çeviri)
Subacromial Impingement Syndrome (SSS) is one of the most common musculoskeletal disorders that causes pain in the shoulder. The aim of this study; was to evaluate previously untreated adult patients with Subacromial Impingement Syndrome (SSS) using the Upper Extremity Functional Index (UEFI) and the Disabilities of Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH). It is also to compare DASH and UEFI questionnaries with each other. In our study, 50 volunteer patients older than 18 years of age participated in the Physiotherapy and Rehabilitation Unit of Çınarcık State Hospital. After demographic information was obtained, the functionality of patients was evaluated with UEFI and DASH questionnaires. A strong and significant correlation was found between DASH and UEFI scores (r=-0.707 p=0.00).