Investigation of the relationship between hemodialysis history and Neutrophil / Lymphocyte, hs-CRP / Albumin, Albumin / Globulin, platelet/lymphocyte ratios and serum oxidant-antioxidant markers in hemodialysis patients with advanced renal failure.
İleri düzey böbrek yetmezlikli hemodiyaliz hastalarında, hemodiyaliz geçmişi ile Nötrofil/Lenfosit, hs-CRP/Albumin, Albumin/Globulin, Trombosit/ Lenfosit oranları ve serum oksidan-antioksidan belirteçlerin ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 861684
  2. Yazar: NADİR BİLGİN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda, İleri düzey böbrek yetmezlikli hemodiyaliz hastalarında, hemodiyaliz uygulama süresi ile Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR), CRP/Albumin Oranı (CAR), Albümun/Globülin Oranı (AGR) ve Platalet/Lenfosit Oranı (PLR) ile serum oksidan ve antioksidan belirteçlerin ilişkisinin incelenmesi; hemodiyaliz uygulanan hastaların enfeksiyon ve diğer hastalıklara yatkınlığının antioksidan kapasite, Se, Zn gibi eser elementlerin yanısıra Vitamin A ve Vitamin E düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. İncelenmesi planlanan parametrelerin SDBY tanılı olup Hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalar ile ilişkisi olduğu düşünülmekte ve bu konuda literatürde bazı bilimsel çalışmalara rastlanmaktadır. Çalışmamızda değerlendirilmesi düşünülen parametrelerin kısım kısım çalışıldığı literatürde mevcut olup tamamının aynı anda birlikte değerlendirildiği bir çalışma olmadığı için elde edilecek sonuçların bu alanda önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Materyal ve Metot: Çalışmaya ileri düzeyli böbrek yetmezlikli olup hemodiyaliz uygulanan 72 hasta 4 gruba ayrılarak başlandı. HsCRP, Albumin, Globulin, Nötrofil, Lenfosit ve Trombosit değerleri otoanalizör cihazında, Zn ve Se elementlerinin serum düzeyleri AAS metoduyla, A ve E Vitaminlerinin ölçümü ise LC-MS spektrofotometri yöntemiyle yapıldı. GSH, MDA, SOD, NO, GST aktiviteleri standardize edilmiş manuel çalışma prensiplerine göre; TAS, TOS, Total Tiyol, Nativ Tiyol veβ2 Mikroglubulin düzeyleri de ticari kitler kullanılarak çalışıldı. Bulgular: Yapmış olduğumuz çalışmada hemodiyaliz tedavisi ugulanan hastalarda uygulama süresi uzadıkça GSH, Total tiyol ve Nativ Tiyol değerlerinde artışlar gözlemledik ve bu artışlar literatür ile uyumluydu. Bunların dışındaki verilerde istatistiki olarak bir anlamlılık bulunmadı. Sonuç: Kronik böbrek yetmezlikli olup hemodiyaliz uygulanan hastalarda elde etiğimiz verilerdegruplar arasındaGSH, Total tiyol ve Nativ Tiyol değrelerinde bir artış görüldü. Bu artışlar diyaliz süresi uzadıkça vücutta non-enzimatik antioksidan kapasite artışı şeklinde koruyucu bir kompenzasyon (telafi) mekanizmasının gelişmiş olabileceğini bizlere göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we examined the relationship between hemodialysis application time and Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), CRP/Albumin Ratio (CAR), Albumin/Globulin Ratio (AGR) and Platelet/Lymphocyte Ratio (PLR) and serum oxidant and antioxidant markers in hemodialysis patients with advanced renal failure; It is aimed to investigate the relationship between the susceptibility to infection and other diseases of patients undergoing hemodialysis and the levels of antioxidant capacity, trace elements such as Se and Zn, as well as Vitamin A and Vitamin E. The parameters planned to be examined are thought to be related to patients diagnosed with ESRD and receiving Hemodialysis treatment, and some scientific studies on this subject can be found in the literature. It is available in the literature that the parameters considered to be evaluated in our study are studied in parts but since there is no study in which all of them are evaluated together at the same time, it is thought that the results obtained will make a significant contribution to this field. Material and Method: The study started by dividing 72 patients with advanced renal failure and receiving hemodialysis into 4 groups. HsCRP, Albumin, Globulin, Neutrophil, Lymphocyte and Platelet values were measured on the autoanalyzer device, serum levels of Zn and Se elements were measured by the AAS method, and Vitamins A and E were measured by the LC-MS spectrophotometry method. GSH, MDA, SOD, NO, GST activities according to standardized operating principles; TAS, TOS, Total Thiol, Native Thiol and β2 Microglubulin levels were also studied using commercial kits. Results: In our study, we observed increases in GSH, Total Thiol and Native Thiol values in patients receiving hemodialysis treatment as the application period increased, and these increases were compatible with the literature. No statistical significance was found in the data other than these. Conclusion: In the data we obtained in patients with chronic renal failure who underwent hemodialysis, an increase in GSH, Total Thiol and Native Thiol values was observed between the groups. These increases show us that as the dialysis duration increases, a protective compensation mechanism may have developed in the body in the form of an increase in non-enzymatic antioxidant capacity.