Büyükşehir ilçe belediyelerinin yerel kamu politikası oluşturma ve uygulama kapasitesi: Eyüpsultan Belediyesi örneği
Local public policy formulation and implementation capacity of the metropolitan county municipalities: The sample of Eyupsultan Municipality
- Tez No: 861715
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tezin amacı büyükşehir ilçe belediyelerinin yerel kamu politikası oluşturma ve uygulama kapasitelerinin araştırılmasıdır. Amartya Sen'in 'değer verilen fonksiyonlar' vurgusundan hareketle araştırmanın kapsamı kentsel dönüşüm politikaları ile çerçevelenmiştir. Araştırmanın evreni büyükşehir ilçe belediyeleri, örneklemi ise Eyüpsultan Belediyesi'dir. Politika kapasitesi endeksi olarak Wu, Ramesh ve Howlett'in politika kapasitesi taksonomisinden yararlanılmıştır. Araştırma nitel araştırma yönteminin usul ve esaslarına göre yürütülmüştür. Veri toplamada görüşme, odak grup görüşmesi ve doküman incelemesi gerçekleştirilmiştir. Yerel politika aktörleri ile görüşme, kentsel dönüşüm politikalarının doğrudan muhatabı olan vatandaşlarla odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularının genellenebilirliğini sağlayabilmek amacıyla, doküman incelemesinde her kategoride en az dört veya beş belediyenin dokümanları incelemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemine göre analiz edilmiştir. Analizde yukarıda bahsi geçen politika kapasitesi taksonomisi hazır şablon olarak kullanılmıştır. Taksonominin belediyelere uyarlanmış bir şekilde operasyonelleştirilmesi yapılarak, elde edilen veriler analitik, operasyonel ve siyasal kapasite bölümlerindeki alt başlıklarda değerlendirilmiştir. Analizde esas alınmak bir matematiksel modelleme yapılmıştır. Çalışma sonucunda, büyükşehir ilçe belediyelerinin analitik ve siyasal kapasitelerinin makul durumda olduğu, buna karşın özellikle organizasyon ve sistem seviyesinde operasyonel kapasitelerinin kentsel dönüşüm politikaları açısından yeterli olmadığı bulgularına ulaşılmıştır. Büyükşehir ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm politikası oluşturma kapasitesinden söz edilebilmekteyken, oluşturdukları politikaların uygulanmasında politika rüştlerinin veya fiil ehliyetlerinin sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgulardan hareketle, büyükşehir ilçe belediyelerinin organizasyon ve sistem seviyesinde operasyonel kapasitelerinin iyileştirilmesi ile ilgili bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the capacities of metropolitan district municipalities in formulating and implementing local public policies. Taking inspiration from Amartya Sen's emphasis on 'valued functions', the research is framed within the scope of urban transformation policies. The universe of the study comprises metropolitan district municipalities, with Eyüpsultan Municipality serving as the sample. Wu, Ramesh, and Howlett's policy capacity taxonomy is utilized as the policy capacity index. The research is conducted according to the principles and methods of qualitative research. Data collection involves interviews, focus group discussions, and document analysis. Interviews are conducted with local policy actors, while focus group discussions involve citizens directly affected by urban transformation policies. To ensure the generalizability of the study findings, documents from at least four or five municipalities in each category are examined. The collected data is analyzed using descriptive analysis methods. The aforementioned policy capacity taxonomy is used as a template in the analysis. The taxonomy is operationalized to fit municipalities and the data obtained is evaluated under the subheadings of analytical, operational, and political capacities. A mathematical modeling is employed as the basis for analysis. As a result of the study, it is found that the analytical and political capacities of metropolitan district municipalities are reasonable, but their operational capacities, particularly at the organizational and systemic levels, are insufficient for urban transformation policies. While metropolitan district municipalities demonstrate the capacity to formulate urban transformation policies, it is concluded that their capacity to implement these policies is limited. Based on these findings, some recommendations are made for improving the operational capacities of metropolitan district municipalities at the organizational and systemic levels.