Kornea ülseri sağaltımında trombositten zengin plazmanın etkinliğinin araştırılması: Deneysel rat modeli
Investigation of the effectiveness of platelet-rich plasma in the treatment of corneal ulcer: An experimental rat model
  1. Tez No: 861731
  2. Yazar: CEM BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARIERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda alkali maddeyle oluşturulan kornea ülserinin tedavisinde otolog TZP'nin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 15 haftalık yaşta 24 adet Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Ratların 2 haftalık adaptasyon sürecini takiben kuyruk venlerinden 17, 18 ve 19 haftalık olduklarında ve çalışmanın 0. 6. 15.günlerinde birer kez kan örnekleri alınarak otolog TZP elde edildi. Ratlar 20 haftalık yaşa ulaştığında genel anestezi altında, NaOH emdirilmiş steril filtre kâğıdı, korneanın merkezine 30 saniye boyunca temas ettirilerek alkali kornea ülseri oluşturuldu. Kornea ülseri oluşturulan ratlar her grupta 8 denek olacak şekilde rastgele seçilerek 3 tedavi grubuna (Grup I: İzotonik sodyum klorür, Grup II: Moksifloksasin hidroklorür-diklofenak sodyum ve Grup III: Otolog TZP) ayrıldı. Tedaviler ve klinik oftalmolojik muayeneler günlük yapıldı. Ülser alanları çalışmanın 0., 3., 6., 9., 12., 15., 18. ve 21. günlerinde kamera ile fotoğraflandı ve fotoğraflar üzerinden ölçümler yapıldı. Bulgular: Moksifloksasin hidroklorür-diklofenak sodyum ve otolog TZP gruplarında ülser boyutlarının benzer olmasına karşın, izotonik sodyum klorür grubuna oranla 3., 6., 9., 12., 15., 18., ve 21.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to investigate the therapeutic efficacy of autologous PRP in the treatment of alkali-induced corneal ulcers in rats. Materials and Methods: In the study, 24 Wistar albino rats at the age of 15 weeks were used. Following a 2-week adaptation period for the rats, autologous PRP was obtained by collecting blood samples once from tail veins in the 17th, 18th, and 19th weeks, as well as on days 0, 6, and 15 of the study. When the rats reached the age of 20 weeks under general anesthesia, an alkaline corneal ulcer was created by applying NaOH- oaked sterile filter paper to the center of the cornea for 30 seconds. Rats with corneal ulcers were randomly selected in each group, with 8 subjects in each group (Group I: Isotonic sodium chloride, Group II: Moxifloxacin hydrochloride-diclofenac sodium, and Group III: Autologous PRP). Treatments and clinical ophthalmological examinations were conducted daily. Ulcer areas were photographed with a camera on days 0., 3., 6., 9., 12., 15., 18., and 21. day of the study, and measurements were taken from the photographs.