Ortak güvenlik ve savunma politikası perspektifinden NATO ve Türkiye
NATO and Türkiye from the perspective of common security and defense policy
- Tez No: 861766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
2. Dünya Savaşı sonrası uluslararası sistem büyük bir değişim geçirmiş ve Soğuk Savaş olarak adlandırılacak yeni bir küresel sistem meydana gelmiştir. İki kutuplu bu yeni sistemde Batı ve Doğu olarak adlandırılan bir sistem ortaya çıkmıştır. Batı Bloğu, başını Amerika Birleşik Devletleri'nin çektiği ve çoğunluğu Batı Avrupalı olan devletler çekmiştir. Batı Bloku kapitalist sistem üzerinden hareket etmiştir. Doğu Bloğunun başını Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği çekmiş ve Bloğun çoğunluğunu Doğu Avrupalı devletler oluşturmuştur. Doğu Bloğu ise sosyalist sistem üzerinden küresel sistemde hareket etmiştir. Soğuk Savaş Dönemi'nin başlamasıyla her iki Blok savunma ve güvenlik çerçevesinde hareket etmiştir. Batı Bloğu savunma örgütü olarak NATO'yu kurmuş, Doğu Bloğu ise buna karşılık Varşova Paktı'nı hayata geçirmiştir. Batı Bloğu NATO üzerinden özellikle Batı Avrupa güvenliği ve savunmasını ele almıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde Batı Avrupalı devletler, ekonomik ve siyasi entegrasyonu başlatırken aynı zamanda Avrupa güvenlik ve savunma yaklaşımını da benimsemeye başlamışlardır. Türkiye, Soğuk Savaş Dönemi'nde NATO üyesi olmuş bununla beraber Avrupa güvenlik mimarisinde yer almış ve önemli katkılar sağlamıştır. Soğuk Savaş sonrası dönemde de NATO ve Avrupa savunma ve güvenlik yaklaşımı devam etmiş, bu dönemde de Türkiye ortak güvenlik ve savunma yaklaşımı çerçevesinde NATO ve Avrupa güvenlik ve savunma yaklaşımına önemli katkılarda bulunmuştur. Soğuk Savaş Dönemi ve sonrasından günümüze olan süreçte dahil olmak üzere NATO ve Avrupa ortak güvenlik ve savunma yaklaşımı devam etmiştir. NATO ve Avrupa güvenlik ve savunma yaklaşımı hem realist hem idealist kuramın yaklaşımlarını yansıtan örnekler göstermiştir. NATO, realizmin anarşik uluslararası sistem ve güvenlik ikilemi çerçevesinde şekillenen ve güç dengesi ve caydırıcılık yaklaşımı bağlamında savunma ve güvenlik yaklaşımı nüveleri mevcut olmuştur. Bununla beraber idealizmin ortak kurumların oluşturulması vasıtasıyla karşılıklı bağımlılık esasında savaş yerine barışı temel alan yaklaşımı çerçevesinde de NATO'nun politik yaklaşımlarını gösteren örnekler de meydana gelmiştir. Benzer şekilde Avrupalı güçler de aynı yaklaşımı benimsemiş politika üretme anlamında her iki teorinin temel özelliklerini yansıtmıştır. Türkiye de bu iki anlayış çerçevesinde hareket eden NATO ve Avrupa güvenlik ve savunma yaklaşımına önemli katkılarda bulunmuş, üyesi olduğu NATO ittifakında özellikle Avrupa güvenliğinde önemli bir yer edinmiştir. Tez çalışması, ortak güvenlik ve ortak savunma kavramlarını ele almış ve her iki kavramı analiz seviyesi yanında güvenlik ve savunma kavramlarını ele alan realizm ve idealizm teorileri çerçevesinde tezin konusunu amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the international system underwent a major change and a new global system called the Cold War emerged. In this new bipolar system, a system called West and East has emerged. The Western Bloc was led by the United States and mostly Western European states. The Western Bloc acted through the capitalist system. The Eastern Bloc was led by the Union of Soviet Socialist Republics, and the majority of the Bloc was made up of Eastern European states. The Eastern Bloc, on the other hand, acted in the global system through the socialist system. With the beginning of the Cold War Era, both Blocs acted within the framework of defense and security. The Western Bloc established NATO as a defense organization, and the Eastern Bloc, in response, implemented the Warsaw Pact. The Western Bloc handled especially the security and defense of Western Europe through NATO. Within the framework of this approach, Western European states, while initiating economic and political integration, also began to adopt the European security and defense approach. Turkey became a member of NATO during the Cold War and took part in the European security architecture and made significant contributions. In the post-Cold War period, the NATO and European defense and security approach continued, and during this period, Turkey made significant contributions to the NATO and European security and defense approach within the framework of the common security and defense approach. NATO and Europe's common security and defense approach has continued, including the Cold War Period and its aftermath until today. NATO and the European security and defense approach have shown examples that reflect the approaches of both realist and idealist theory. NATO has the core of the defense and security approach in the context of the balance of power and deterrence approach, shaped within the framework of realism's anarchic international system and security dilemma. However, there have also been examples showing NATO's political approaches within the framework of idealism's approach based on interdependence and peace instead of war through the establishment of common institutions. Similarly, European powers adopted the same approach and reflected the basic features of both theories in terms of policy making. Turkey has made significant contributions to NATO and the European security and defense approach, acting within the framework of these two understandings, and has gained an important place in the NATO alliance of which it is a member, especially in European security. The thesis study dealt with the concepts of common security and common defense and aimed at the subject of the thesis within the framework of realism and idealism theories that deal with the concepts of security and defense as well as the level of analysis of both concepts.