Yugoslavya'nın dağılmasının uluslararası politikaya etkileri
Effects of the collapse of Yugoslavia in international politics
  1. Tez No: 320485
  2. Yazar: BURAK YALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı Yugoslavya'nın parçalanma sürecinde yaşanan gelişmelerin Uluslararası Sistem yaklaşımı ve Konstrüktivist yaklaşımlar perspektifinden incelenerek Yugoslavya'nın dağılmasının uluslararası politikada yarattığı etkileri ortaya koymaktır. Bu çerçevede tezin temel varsayımı, Yugoslavya'da yaşanan gelişmelerin Avrupa Topluluğu'nun Ortak Dış Güvenlik ve Savunma Politikası oluşturma çabaları, Amerika Birleşik Devletleri'nin ?Yeni Dünya Düzeni? argümanıyla uluslararası sistemi tek başına domino etme girişimleri ve Birleşmiş Milletler ve NATO gibi uluslararası örgütlerin rolleri doğrultusunda uluslararası politikayı etkilediği üzerine kurulmuştur. Tez çalışması ile Eski Yugoslavya Cumhuriyetleri ve Balkanlarda devam eden ihtilafların temel nedeninin bu ülkelerin kendi iç anlaşmazlıklarından daha çok Balkanlar bölgesinin uluslararası politikanın rekabet alanı olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the effects of the disintegration of Yugoslavia in the development of international politics by examining from the perspective of International System and Constructivist approaches. The basic assumption of the thesis based on developments in the Yugoslavia had influence international policy on the line that the efforts to establish the European Community's Common Foreign Security and Defense Policy, ?New World Order? argument of the United States attempts to dominate the international system by itself and the roles of international organizations such as United Nations and NATO. The thesis was concluded to be the basic reason why the ongoing conflicts in the Republics of Former Yugoslavia and the Balkans due to competitive environment of international politics rather than their own internal disputes.