Atriyal fibrilasyon nedenli iskemik inmede oral antikoagulan tedavi: Gerçek yaşam verisi
Oral anticoagulant treatment in the context of atrial fibrillati̇on and acute stroke: Real life data
  1. Tez No: 861880
  2. Yazar: GÖKHAN KÜÇÜKSEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; Atriyal fibrilasyon (AF) olan ve oral antikoagulan tedavi (OAK) başlanmış akut inme hastalarını 9 ay takip ederek OAK'ları kıyaslamaktır. Tekrarlayan iskemik inme (İİ), sistemik emboli (SE), kanama, ölüm sonlanımları için, zaman bağımlı analizlerle tedavi gruplarına göre risk analizi yapılmıştır. 11.01.2022- 11.10.2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanelerine gelen, nonvalvüler AF olup son 14 gün içinde inme geçirmiş, OAK başlanmış 104 hastanın 1,3,6 ve 9. aylarda izlendiği prospektif kohort bir çalışmadır. Son hastamızın son kontrolü 11.07.2023 tarihinde yapılmıştır. Temel sonuç değişkenleri tedavilerin başarısızlıklarını belirleyen tekrarlayan inme, kanama, ölümdür. Sonuç değişkenlerini etkileyen özellikler zamana bağımlı risk analiziyle değerlendirilmiş olup temel bağımlı değişken, Varfarin/NOAK olarak gruplandırılmış olan antikoagulan tedavilerdir. Demografik, sağlık özgeçmiş bilgileri, acile geliş Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği (NIHS) skoru, inme şiddeti tanımlayıcı ve analitik değerlendirilmiştir. Taburculukta hastaların %22,1-77,9 sıklıkta Varfarin/NOAK dağılımı gözlenmiştir. Seksen yaş üzerinde NOAK grubu ilaçların Varfarin'den daha sık tercih edildiği saptanmıştır(p=0,011). Diğer demografik özgeçmiş özellikleri OAK tedavi tercihini etkilememiştir. 14 ölüm gözlenmiş olup, 2'si (%8,7) Varfarin, 12'si (%14,8) NOAK tedavi grubundadır. OAK tedavi gruplarına göre ölüm sıklıkları farklı değildir(p=0,680). İzlemde İİ, SE, kanama geçiren toplam 7 hastanın, 4'ünde tekrarlayan inme ve SE, 3 hastada kanama ve kanama olan 1 hastada ise ölüm gözlenmiştir. Ölüm hariç inme, SE, kanama sayısı düşük (n=6) olduğu için ölümle birleştirilerek de analizler gerçekleştirilmiştir. Ölüm sonucu için sağkalım analizinde; tedavi grupları ortalama sağkalım süreleri (Varfarin=259.3, NOAK=243.8 gün) arasında istatistiksel fark saptanmamıştır(p=0,680). Ölüm ve diğer sonuç değişkeni için tedavi gruplarının ortalama sağkalım süreleri farklı bulunmamıştır(p=0,314). İİ ve SE kompozit sonlanımı açısından NOAK grubu Varfarinden üstün saptanmıştır. Kalan sonuç değişkenleri açısından aralarında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to follow up acute stroke patients with atrial fibrillation(AF) who were started on oral anticoagulants(OACs) for 9 months and compare OACs. Risk analysis was performed for the outcomes of recurrent ischemic stroke(IS), systemic embolism(SE), bleeding, and death according to treatment groups with time-dependent analyses. Between 11.01.2022 and 11.10.2022, 104 patients with nonvalvular AF who had a stroke within the last 14 days and who were started on OAC collected at Dokuz Eylül University and Tepecik Training and Research Hospitals. They were followed up at 1,3,6 and 9. months. The final visit of our last patient was made on 11.07.2023. The main outcome variables were recurrent stroke, bleeding, and death, which determine treatment failures. The characteristics affecting the outcome variables were evaluated by time-dependent risk analysis and the main variable was anticoagulant treatment grouped as warfarin/DOAC. Demographic and health information were evaluated descriptively and analytically. Warfarin/DOAC distribution was observed with a frequency of 22,1-77,9%. It was found that DOAC group drugs were preferred more frequently than Warfarin over the age of 80years(p=0,011). Other demographic characteristics did not affect OAC treatment preference. DOAC group was superior to Warfarin in terms of the composite outcome of IS and SE. 14 deaths were observed, 2(8,7%) in the Warfarin and 12 (14,8%) in the DOAC treatment group. The frequency of deaths was not different in the OAC treatment groups(p=0,680). Of a total of 7 patients who had IS, SE and bleeding during follow-up, recurrent stroke and SE were observed in 4, bleeding in 3 patients and death in 1 patient with bleeding. Since the number of strokes, SE, bleeding excluding death were low(n=6), analyses were also performed by combining with death. In the survival analysis for the outcome of death (Warfarin=259,3, DOAC=243,8days) (p=0,680) and other outcome variables (p=0,314). There was no statistically significant difference.