Alektinib tayini için sıvı kromatografik metot geliştirilmesi, validasyonu ve bozunma ürünlerinin karakterizasyonu
Development, validation of liquid chromatographic method for determination of alectinib and characterization of its degradation products
- Tez No: 861879
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÖNCÜ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İlaç ürünlerinde kalite doğrudan ürün ile ilişkili olup kaliteyi belirleyen en önemli faktör çeşitli üretim basamaklarında yapılan analizlerdir. Kalite zincir halkalarının birleşmesi gibidir ve herhangi bir zayıf halka kalitede yetersizlik anlamına gelir. Literatürde ilaç analizleri ve yöntemleri ile ilgili birçok veri ve öneri mevcuttur. Söz konusu bu çalışmada gelişen analiz tekniklerine ayak uydurulamaya çalışılarak önemli bir ilaç etkin maddesi için analiz yöntemi önerilmiştir. Alektinibin farmasötik formülasyonlarda analizi için bir sıvı kromatografisi tekniği oluşturulmuştur. Analitik yöntemi optimize etmek için üç seviyeli Box-Behnken yanıt yüzeyi tasarımı kullanılmıştır. Optimize edilmiş analitik yöntem, doğrusallık, hassasiyet, doğruluk ve kesinlik ve sağlamlık içeren ICH kılavuzlarına göre doğrulanmıştır. Ayrıca, valide edilmiş yöntemin etkin maddenin bozunma ürünlerine karşı duyarlılığı, stres kaynaklı bozunma çalışmaları ile doğrulanmıştır. LCMS-IT-TOF çalışmaları ile bozunma ürünlerinin tamamı karakterize edilmiştir. Ayrıca, onaylanmış yöntem, Alecense® formülasyon miktarını tahmin etmek için başarıyla uygulanmıştır. Ayrıca geliştirilen yöntemlerin yeşillik değerlendirmesi NEMI, Analitik Eko-ölçek, AGREE ve GAPI kullanılarak değerlendirilmiştir. Formülasyonların içerik maddelerinin etkin maddenin alıkonma sürelerine herhangi bir müdahalesi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Quality in pharmaceutical products is directly related to the product, and the most important factor determining quality is the analyses performed at various production stages. Quality is similar to the joining of chain links, and any weak link means lack of quality. There are numerous data and recommendations in the literature regarding drug analyses and methods. In this study, an analysis method was proposed for a significant pharmaceutical active ingredient by trying to keep up with the developing analysis techniques. A robust liquid chromatography technique has been established for the analysis of alectinib in pharmaceutical formulations. A three-level Box-Behnken response surface design with the highest affinity was used to optimize the analytical method. The optimized analytical method was validated against ICH guidelines, which include linearity, sensitivity, accuracy and precision, and robustness. Additionally, the sensitivity of the validated method to the degradation products of the active ingredient was confirmed by stress-induced degradation studies. All the degradation products were characterized by LCMS-IT-TOF studies. Additionally, the validated method has been successfully applied to estimate the amount of Alecense® formulation. Moreover, the greenness evaluation of the delevoped method was evaluated using NEMI, Analytical Eco-scale, AGREE and GAPI. No interference of the ingredients of the formulations with the retention times of the active ingredient was observed. development.