Anti-HER2 tedavi alan meme karsinomu tanılı hastalarda kardiyotoksisite oranlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cardiotoxicity rates in patients diagnosed with breast carcinoma receiving anti-HER2 treatment
- Tez No: 861882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATAĞ AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Meme kanseri, dünya çapında kadınlarda en sık görülen malignitedir ve görülme sıklığı giderek artmaktadır. Meme kanseri mortalitenin de önemli bir sebebi haline gelmektedir. Meme kanseri tedavisinde anti-HER2(Human Epidermal Growth Factor Reseptör 2) inhibitörleri giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu tezde, meme kanseri tedavisinde kullanılan anti-HER2 tedavileri ile kardiyoksisite gelişme oranları ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2017 – 2022 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜ) Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne meme kanseri tanısıyla başvuran; tanı, tedavi ve takipleri DEÜTF Tıbbi Onkoloji kliniğinde gerçekleştirilmiş 18 yaş üstü toplam 257 hasta dahil edilmiştir. Meme kanseri tanısı olup verileri eksik olan ve anti-HER2 tedavi almayan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların demografik, klinik, labaratuvar ve ekokardiyografik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Takiplerinde ejeksiyon fraksiyonunda (EF) düşüş olan ve konjesif kalp yetmezliği (KKY) gelişen hastalar belirlenmiştir. Bu hastaların demografik, klinik ve tedavi ilişkili özellikleri, bu özelliklerin anti-HER2 tedavisi alan hastalarda EF düşüşüne ve takiplerinde KKY gelişmesine etkisi incelenmiştir. Grupların karşılaştırmasında Ki-kare ve Fisher's exact testi kullanılmıştır. EF düşme ve KKY gelişimi risk faktörlerinin belirlenmesi için tek değişkenli regresyon analizinde p< 0,1 olan parametrelerle oluşturulan modelin çok değişkenli regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most common malignancy in women worldwide, and its incidence is steadily increasing. Breast cancer has also become a significant cause of mortality. Anti-HER2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) inhibitors are increasingly being utilized in the treatment of breast cancer. This thesis aims to determine the rates of cardiotoxicity associated with anti-HER2 therapies used in breast cancer treatment and identify the factors influencing its development. Methods: The study included a total of 257 patients aged 18 and older who presented with a diagnosis of breast cancer to the Medical Oncology Clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine (DEÜ) between 2017 and 2022. Diagnosis, treatment, and follow-up were conducted at the DEÜ Faculty of Medicine Medical Oncology Clinic. Patients with incomplete data and those not receiving anti-HER2 treatment were excluded from the study. The demographic, clinical, laboratory, and echocardiographic data of the patients were retrospectively analyzed. Patients with a decrease in ejection fraction (EF) and the development of congestive heart failure (CHF) during follow-up were identified. The demographic, clinical, and treatment-related characteristics of these patients were examined for their impact on EF decline and the development of CHF during follow-up in patients receiving anti-HER2 therapy. Chi-square and Fisher's exact tests were used for group comparisons.