Bazı fluoren tiyazol türevlerinin antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer derivatives of some fluorene thiazole derivatives
- Tez No: 861900
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser, hücrelerde oluşan moleküler mekanizma bozuklukları sebebiyle meydana gelir. Bu nedenle kanser çalışmalarında hücreler yıllardır moleküler düzeyde çalışılmaktadır. Örneğin, sinyal iletim yolaklarında, apoptoz ve hücre döngüstünde yer alan proteinler ve bunların görevleri, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde işleyen mekanizmaları incelenirken aydınlanımıştır. Küresel olarak, akciğer kanseri erkeklerde en yaygın kanser ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Meme ve kolorektal kanserlerden sonra üçüncü en yaygın kanser tipidir. Kadınlarda ise kanser ölümlerinin (meme kanserinden sonra) ikinci önde gelen nedenidir. Antikanser, antialerjik, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antihipertansif, antimalaryal, antipsikotik, diüretik, antifungal, hipnotik, nöroprotektif ve antioksidan nitelikler daha önce tiyazol içeren bileşikler için gösterilmiştir. Beş üyeli heterosiklik organik molekül 1,3-tiyazol bir azot, bir sülfür ve üç karbon atomundan oluşur. Tiyazollerin antiviral ve antikanser özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Hem deniz hem de mikrobiyolojik kaynaklardan elde edilirler. Bir östrojen reseptör ligandı olarak bilinmesinin yanı sıra, tiyazolün özel bir tür adenozin reseptör antagonisti olduğu da düşünülmektedir. Bu tez çalışmamızda, kanser tedavisinde, sağlıklı hücrelere zarar vermeden veya en az zararla tedavinin mümkün olabilmesi için, ilk defa sentezlenen fluoren tiyazol türevi bileşenlerin A549 insan akciğer adenokarsinomu hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin, gen ekspresyonlarının in vitro olarak araştırılması hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Cancer arises from abnormalities within cellular molecular processes. For this reason, cells have been studied at the molecular level in cancer research for many years. For example, proteins involved in signaling pathways, apoptosis, and the cell cycle and their roles have been elucidated by studying the mechanisms by which cells function uncontrollably. Globally, lung cancer is the most common cancer in men and the leading cause of cancer-related deaths. It is the third most common cancer after breast and colorectal cancer. In women, it is the second leading cause of cancer deaths (after breast cancer). Anticancer, antiallergic, anti-inflammatory, antibacterial, antihypertensive, antimalarial, antipsychotic, diuretic, antifungal, hypnotic, neuroprotective, and antioxidant properties have been previously demonstrated for thiazole-containing compounds. The five-membered heterocyclic organic molecule 1,3-thiazole consists of one nitrogen, one sulfur, and three carbon atoms. Thiazoles have been shown to have antiviral and anticancer properties. They are derived from both marine and microbiological sources. Besides being known as an estrogen receptor ligand, thiazole is also considered a special adenosine receptor antagonist. In this thesis, we aimed to investigate the cytotoxic and apoptotic effects and gene expressions of fluorene thiazole derivative compounds synthesized for the first time on A549 human lung adenocarcinoma cells in vitro to be able to treat cancer without damaging healthy cells or with minimal damage.