Vücut kitle indeksine göre bireylerde bazı iştah parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some appetite parameters in individuals based on body mass index
- Tez No: 861901
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZUHAL UMUDUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Obezitenin önlenmesi ve yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi amacıyla iştah hormonları üzerindeki umut verici araştırmalar devam etmektedir. Bu araştırmada gastrointestinal iştah modülatörlerinden oreksijenik peptit grelin ve anoreksijenik peptid tirozin tirozin, glukagon benzeri peptid düzeylerinin farklı vücut kitle indeksine göre değişimleri belirlenerek bu hormonların obezite ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal metod: Araştırmanın örneklemini vücut kitle indeksi normal olan 49 sağlıklı kontrol ve 62 obez birey oluşturmaktadır. Numunelerin grelin, PYY ve GLP-1 seviyeleri ELISA metodla ve ticari kit ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda numunelerde insülin, açlık kan glukozu, HbA1c, total kolesterol, trigliserid, HDLve LDL de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Some Appetite Parameters in Individuals Based on Body Mass Index Aim: Promising research on appetite hormones continues to prevent obesity and develop new treatment approaches. This study aimed to determine the changes in gastrointestinal appetite modulators such as orexigenic peptide ghrelin and anorexigenic peptide tyrosine, tyrosine, and glucagon-like peptide levels based on different body mass indexes and to examine the relationship between these hormones and obesity. Material method: The study's samples consist of 49 healthy controls and 62 obese individuals with normal body mass index. The ghrelin, PYY, and GLP-1 levels were analyzed by ELISA and a commercial kit. At the same time, some biochemical parameters related to carbohydrate and lipid metabolism in the samples were also studied.