Petroleum hydrocarbons in the marine environment
Deniz ortamında petrol hidrokarbonlar
  1. Tez No: 491689
  2. Yazar: MÜRŞİDE SUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özet: Yüzey deniz suyunda (derinlik 1m) çözünmüş/dağılmış petrol hidrokarbon (DDPH) derişimi, deniz canlısı ve sediment örneklerinde petrol hidrokarbonlar, poliaromatik hidrokarbon derişimleri UV-Spektrofluorometrik teknik kullanılarak ölçülmüştür. Tüm DDPH derişimlerinin yaklaşık %63'ü 1µg/l'nin altında kalmıştır. En yüksek ortalama derişimler İzmit Körfezinde (Eylül 1983) ölçülmüştür. En düşük derişimler ortalama 0.30µg/l değerle Akdeniz'de ölçülmüştür. Deniz suyundaki DDPH'ın krizen eşdeğeri ile gravimetrik sonuçları arasında bağlantı yoktur. Mevsimsel değişimleri ve petrolün sıcaklığa bağımlılığı araştırması ters ilişkili olarak sonuçlanmıştır. Ağyatan Lagününün, petrol boru hattı olayından sonra Kerkük ham petrolü ile kirlenmiş olduğu bulunmuştur. Nisan 1983 sediment örneklerinde, Kerkük ham petrolü ve krizen eşdeğer derişimleri uyumludur. Fakat bazı kaynakların yakınında ve özellikle Ağyatan Lagünü sedimentinde Kerkük petrol derişimi çok yüksek bulunmuştur. Boru hattının kırılmasından 3-5 ay sonra, önce balık ciğerinde ve sonraki iki ayda balıketinde petrol birikimi saptanmıştır. Bazı örnekler, örneğin zift, deniz suyu, balık ciğeri ve sediment ekstraktları gaz kromatografi tekniği kullanılarak kaynak tespiti için analiz edilmiştir. Ziftlerin bir aylık olduğu bulunmuştur. Bazı zift, deniz suyu ve balık örneklerinin çözünmemiş kompleks karışım (UCM) ve n-C17 + Pristane (Pr)/ n-C18 + Phytane (Ph) oranları Kerkük petrolünden kaynaklanmıştır. Deniz suyu, sediment ve balık ciğerinde fluoren tespit edilmiştir. Balık ciğerinde Benz(a)piren, asenaften ve fenantren'in mevcut olduğu da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract: Dissolved/Dispersed Petroleum Hydrocarbons (DDPH) concentration in surface (1m depth) sea water, petroleum hydrocarbons (PHs), particularly polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), concentration in marine biota and sediment samples were measured by utilizing UV-Spectrofluorometric technique. Approximately 63% of the whole DDPH concentration remained below 1 µg/l. The highest average concentrations were measured in İzmit Bay (September 1983). The lowest concentrations were measured in the Mediterranean with an average value of 0.30 µg/l. There is no relationship between the chrysene equivalent and gravimetric results for DDPH in seawater. The investigation of seasonal variations and temperature dependence of oil resulted in an inverse relationship. Agyatan Lagoon was found to be polluted with Kirkuk crude oil after the pipeline incident. There is a trend between Kirkuk crude oil and chrysene equivalent concentrations in sediment samples in April 1983. But Kirkuk oil concentration was found to be much higher, near some sources and especially in Agyatan Lagoon sediment. Approximately 3-5 months after the pipeline breakage accumulation of oil first in fish liver and then two months later in fish flesh were observed. Some samples such as tar ball, seawater, fish liver and sediment extracts were also analyzed for source identification utilizing gas chromatographic technique. The tar balls were found to be a month old. The n-C17+Pristane (Pr)/n-C18+Phytane (Ph) ratios and unresolved complex mixture (UCM) of some tar ball, seawater and fish samples originated from Kirkuk oil. Fluorene was observed in seawater, sediment and fish liver samples. Benz(a)pyrene, acenapthene and phenantrene also were found exist in fish liver extracts.