Problem tabanlı öğrenme yaklaşımına dayalı dijital hikâye anlatımının 10. sınıf öğrencilerinin geometri başarılarına ve bilgisayarca düşünme becerilerine etkisi
The effect of digital storytelling based on problem-based learning approach on 10th grade students' geometry achievement and computer thinking skills
  1. Tez No: 861904
  2. Yazar: BURCU AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL AÇIK DEMİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE GÜL BAŞER GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, problem tabanlı öğrenmeye dayalı dijital hikâye etkinliklerinin öğrencilerin geometri başarılarına ve bilgisayarca düşünme becerilerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda problem tabanlı öğrenme etkinlikleri 10.sınıf öğrencilerine uygulanmış olup; bu oturumlarda ortaya çıkan hikâye dijital hikâyeye dönüştürülmüştür. Araştırma kapsamında uygulanan etkinlikler ortaöğretim matematik dersi öğretim programının 'Dörtgenler ve Çokgenler' ünitesi kazanımları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Çalışma deneysel bir yaklaşım benimsemekte olup, kontrol grupsuz ön test-son test zayıf deneysel desene göre desenlenmiştir. Veri toplama sürecinde deneysel yöntemi güçlendirmek amacıyla nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Burdur İli Gölhisar İlçesi'nde yer alan bir devlet lisesinde öğrenim görmekte olan 23 onuncu sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Geometri Başarı Testi, Bilgisayarca Düşünme Ölçeği ve Dijital Öykülemeye Yönelik 21.Yy. Becerileri Ölçeği ve Dijital Hikâye İçin Derecelendirme Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler PTÖ yaklaşımının geometri başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu; PTÖ' ye dayalı dijital hikâye etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcılık, işbirlikli çalışma, algoritmik düşünme becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Elde edilen nitel veriler PTÖ'ye dayalı dijital hikâye etkinliklerinin öğrenmede kalıcılık sağlamada etkili olduğunu, konuyu pekiştirme yardımcı olduğunu ve matematiğe görsellik kazandırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of digital story activities based on problem-based learning on students' geometry achievement and computational thinking skills. To determine their effects on their skills, computational thinking, and geometry achievement, problem-based learning activities planned for this purpose were carried out in the form of sessions with the students who will participate in the research, and at the same time, the story created during the sessions was transformed into a digital story. The activities were prepared to take into account the secondary school 'Quadrias and Polygons' unit achievements. The study adopted an experimental approach and was designed according to the pretest-posttest weak experimental design without a control group. Qualitative data was collected to strengthen the experimental method during the data collection process. The sample of the research consisted of 23 tenth-grade students studying at a public high school in Gölhisar District of Burdur Province. Geometry Achievement Test, Computer Thinking Scale, 21st Century Skills Scale for Digital Storytelling, and Digital Story Evaluation Rubric were used as data collection tools. Qualitative data were obtained from semi-structured interviews. Following the data collection process, appropriate statistical analyses were performed and the results were discussed. The results obtained showed that the PBL approach had a statistically significant effect on geometry success; It has been shown that PBL-based digital story activities improve students' creativity, collaborative working, and algorithmic thinking skills. The qualitative data obtained showed that PBL-based digital story activities are effective in ensuring permanence in learning, helping reinforce the subject, and adding visuality to mathematics.