Çocuklarda yeme alışkanlıklarının çocuğun kilosu ve yabancı dil öğrenme becerileri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of eating behaviors on weight and foreign language learning skills in children
  1. Tez No: 861949
  2. Yazar: NAZLI DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Linguistics, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 12-18 yaş ortaöğretim öğrencilerinin İngilizce dil becerileri kullanım öz yeterlilik durumları ile çocuğun kilosu ve yeme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma için Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Ortaokul Öğrencileri için İngilizce Dil Becerileri Kullanım Öz Yeterlik Ölçeği (DBKÖYÖ) uygulandı. Çocukların boy, kilo ve fizik aktivite yapma durumları kendilerine sorularak kaydedildi. Çocuklara ek olarak, ekonomik durumları, anne ve baba eğitim, anne ve baba çalışma durumu soruldu. Boy ve kilo değerlerinden vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Cinsiyete ve yaşa göre boy, kilo ve VKİ değerlerinin karşılığı olan persantil değerleri kaydedildi. Araştırmaya 164 kız ve 186 erkek öğrenci katıldı. VKİ persantillerine göre 43 çocuk ( %12,3) zayıf, 258 çocuk (%73,7) normal kilolu, 25 çocuk (%7,1) fazla kilolu ve 24 çocuk (%6,9) obezdi. Kızlarda duygusal yeme davranışı puan ortalaması 88 iken erkeklerde bu puan 73 olarak tespit edildi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. DBKÖYÖ sonuçları anne eğitimi, baba eğitimi ve anne çalışma durumu ile ilişkili bulundu. Çalışmayan anne çocuklarının İngilizce DBKÖYÖ puanları istatistik olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti. DBKÖYÖ sonuçları ile duygusal yeme davranışı arasında anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada çocukların DBKÖYÖ sonuçları ile kiloları ve VKİ değerleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak duygusal yemenin ve ebeveyn eğitiminin, dil öğrenme becerileriyle bağlantılı olabileceği tespit edildi. Literatürde duygusal yeme ile yabancı dil öğrenme becerisi arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Gelecekte bu konuyla ilgili yapılacak araştırmalar literatüre katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In the literature, the number of studies investigating the relationship between learning skills and eating habits is limited. This study aimed to examine the relationship between English language skills use self-efficacy and weight of children and eating behaviors of secondary school students aged 12-18. For the research, the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and the English Language Skills Self-Efficacy Scale (LSSES) for Secondary School Students were administered. The children's height, weight and physical activity status were recorded by asking them. In addition, the children were asked about their economic status, mother and father's education, and mother and father's employment status. Body mass index (BMI) was calculated from height and weight values. Percentile values corresponding to height, weight and BMI values according to gender and age were recorded. 164 female and 186 male students participated in the research. According to BMI percentiles, 43 children (12.3%) were underweight, 258 children (73.7%) were normal weight, 25 children (7.1%) were overweight, and 24 children (6.9%) were obese. While the average emotional eating behavior score in girls was 88, this score was found to be 73 in boys, and the difference was found to be statistically significant. LSSES scores were found to be associated with mother's education, father's education and mother's employment status. LSSES scores of children of non-working mothers were statistically significantly higher. A significant negative relationship was detected between LSSES scores and emotional eating behavior. In conclusion, this study concluded that there is no significant relationship between LSSES scores and weight and BMI values of the children. But, it was evaluated that emotional eating and paternal education may be linked to language learning skills. There is no study in the literature investigating the relationship between emotional eating and foreign language learning skills. In the future, studies on this subject can contribute to the literature.