Erzincan ili yöresinde yaş ve cinsiyet gruplarına bağlı sinus maksillarisin maksiller dişler ve diş implant uygulamaları açısından incelenmesi
Investigation of the sinus maxillaris depending on age and gender groups in terms of maxillary teeth and dental implant applications in Erzincan province region
  1. Tez No: 861954
  2. Yazar: MERVE KOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER SUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Sinus Maksillaris ve Maksiller dişler arasındaki anatomik yakınlığı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile detaylı inceleyerek dental implant tedavileri başta olmak üzere diğer dental tedavilere yararlı olabilecek bilgiler sunmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 150 hastanın KIBT görüntüsü yaş ve cinsiyet gruplarına ayırarak Sinus Maksillaris ile kanin, premolar,molar dişlerin kök apeksleri arasındaki dikey mesafe ölçüldü.Ölçülen mesafeler Tip 1 (1mm 'den fazla mesafe),Tip 2 (1mm 'den az mesafe),Tip 3 (temas halinde veya sinus içine uzanan kök) olmak üzere üç kategoriye ayrıldı. Bulgular: En çok Sinus Tip 3 e dahil olan diş birinci molar dişler olarak tespit edilmiştir. Bu dişleri sırasıyla ikinci molar üçüncü molar ve ikinci premolar dişler takip etmektedir.Kanin dişlerde % 7.7 oranında Tip 3'e rastlandı. Yaşın artmasıyla Tip 3 görülme sıklığı azalmıştır. Cinsiyet grupları arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: Maksiller dişler Sinus Maksilleris arasındaki mesafenin belirlenmesi dental implant ve diğer dental tedavilerde oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından çok önemlidir. Tip 3' e dahil olan dişler kompliksayonlar açısından oldukça risklidir. Bireylerin yaş faktörü de göz önünde bulundurularak radyografik muayenesi yapılmalı ve dental tedaviler planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to provide information that may be useful for other dental treatments, especially dental implant treatments, by examining the anatomical proximity between Sinus Maxillaris and Maxillary teeth in detail with cone beam computed tomography (CBCT). Material and Method: The CBCT images of 150 patients were divided into age and gender groups and the vertical distance between the Sinus Maxillaris and the root apices of the canine, premolar and molar teeth was measured. The measured distances were divided into three categories: Type 1 (distance more than 1 mm), Type 2 (distance less than 1 mm), Type 3 (in contact or root extending into the sinus). Results: The teeth most frequently included in Type 3 were determined to be first molars. These teeth were followed by the second molar, third molar and second premolar teeth, respectively. Type 3 was found in 7.7% of canine teeth. The incidence of Type 3 decreased with increasing age. No significant relationship was found between gender groups. Conclusion: Determining the distance between maxillary teeth and Sinus Maxillaris is very important to prevent complications that may occur in dental implants and other dental treatments. Teeth included in Type 3 are very risky in terms of complications. Radiographic examination of individuals should be performed and dental treatments should be planned, taking into account the age factor.