Kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm ile bilişsel esneklik, kişiler arası bilişsel çarpıtmalar ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasındaki ilişkiler
The relationships between vulnerable and grandiose narcissism, cognitive flexibility, interpersonal cognitive distortions and dysfunctional attitudes
- Tez No: 861955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Mevcut çalışmada, genç yetişkinlikte kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm ile bilişsel esneklik, kişiler arası bilişsel çarpıtmalar ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-35 yaş aralığında bulunan 346'sı kadın (%57) ve 258'i erkek (%43) olmak üzere 604 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Patolojik Narsisizm Envanteri, Bilişsel Esneklik Envanteri, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerinin test edilmesi amacıyla, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, kırılgan ve büyüklenmeci narsisizmin cinsiyet ve ilişki durumuna göre anlamlı olarak farklılaşmadığı ancak psikiyatrik tanı ve psikolojik destek alma durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre; kırılgan narsisizmin, bilişsel esneklik ile negatif yönlü, fonksiyonel olmayan tutumlar ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ile pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Buna karşılık, büyüklenmeci narsisizmin bilişsel esneklik ile pozitif yönlü, fonksiyonel olmayan tutumlar ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar ile negatif yönlü bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre; kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm bilişsel esneklik, fonksiyonel olmayan tutumlar ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları anlamlı olarak yordamaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the relationships between vulnerable and grandiose narcissism, cognitive flexibility, interpersonal cognitive distortions and dysfunctional attitudes in young adulthood. The sample of the study consist of a total of 604 young adults, 346 women (57.2%) and 258 men (42.7%) between the ages of 18-35. Personal Information Form, Pathological Narcissism Inventory, Cognitive Flexibility Inventory, Interpersonal Cognitive Distortions Scale and Dysfunctional Attitudes Scale were used as data collection tools. In order to test the data obtained from the study, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis were carried out. When the results of the study were examined, it was found that vulnerable and grandiose narcissism did not differ according to gender and relationship status, but differ according to psychiatric diagnosis and psychological support. According to the results of the pearson correlation analysis, it has been observed that vulnerable narcissism has a negative relationship with cognitive flexibility and a positive relationship with interpersonal cognitive distortions and dysfunctional attitudes. On the other hand, it has been determined that grandiose narcissism has a positive relationship with cognitive flexibility and a negative relationship with interpersonal cognitive distortions and dysfunctional attitudes. According to the results of the regression analysis; vulnerable and grandiose narcissism significantly predict cognitive flexibility, dysfunctional attitudes, and interpersonal cognitive distortions. The findings obtained within the scope of the study were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented for future studies.