Anti-TNF ajan kullanan hastalarda hbv enfeksiyonu reaktivasyonunun araştırılması
Investigation of hbv reactivation in patients treated with anti-TNF agents
- Tez No: 861953
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç̧: TNF-α'nın enfeksiyonlar ile mücadeledeki etkileri anti-TNF tedavi ile baskılanır. Bu anti-TNF ajanları kullanan hastalarda HBV enfeksiyon reaktivasyonu, bu ajanların kullanımını sınırlandıran bir neden olarak gözükmektedir. Bu çalışmada çeşitli endikasyonlar ile Anti-TNF ajan kullanan hastalarda HBV reaktivasyon oranının araştırılarak ilaçların güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalında takipli, 1 Ocak 2015-1 Ocak 2023 tarihleri arasında poliklinikte çeşitli endikasyonlar ile anti-TNF ajan başlanmış, 18 yaş ve üzeri 291 (164 erkek, 127 kadın ortalama yaş 40±14.01) hasta dahil edilmiştir. Olgular anti-TNF tedavi öncesi HBV serolojisi bakılmış ve sonrasında en az 6 ay boyunca düzenli olarak poliklinik kontrollerine gelerek kontrolleri yapılmış hastalardır. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların 164'ü (%56.4) erkek ve 127'si (43.6) kadındı. Yaş ortalaması 40,27±13,99 idi. Hastaların 169'si (%57,9) Crohn ve 122'i (%42,1) ÜK hastasıydı. Bu hastaların 167'si(%57,4) İnfiliximab, 112'si(%38.5) Adalimumab ve 12'si(%4,1) Sertolizumab kullanmaktaydı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 3'ü (%1) Kronik HBV (HbsAg pozitif) ve 63'ü (%21) iyileşmiş/çözünmüş HBV enfeksiyonuna (HbsAg negatif, Anti HBc pozitif) sahip hastalardı. Kronik HBV hastaların tamamı anti-viral tedavi almaktaydı. İyileşmiş HBV enfeksiyonu olan hastaların ise 3'ü (%4,7) antiviral profilaksi almaktaydı. Bu hastaların hiçbirinde HBV reaktivasyonu saptanmamıştır. Sonuç̧: Yapılan bu çalışmada Anti-TNF ajan kullanan hastalarda HBV reaktivasyonu saptanmamıştır. Literatürde yapılan küçük vaka serilerinde de benzer sonuçlar görülmüştür. Kronik HBV enfeksiyonu olan hastalarda anti-viral profilaksi verilmelidir. İyileşmiş HBV enfeksiyonu olan hastalarda ise anti-viral profilaksi verilmesi açısından görüş birliği sağlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The effects of TNF-α in fighting infections are suppressed by anti-TNF treatment. HBV infection reactivation in patients using anti-TNF agents appears to be a reason limiting the use of these agents. In this study, we aimed to evaluate the safety of the drugs by investigating the HBV reactivation rate in patients using anti-TNF agents for various indications. Patients and methods: The study included 291 patients (164 men, 127 women, mean age 40±14.01) aged 18 years and over, who were followed up in Akdeniz University Hospital, Department of Gastroenterology and Hepatology, and anti-TNF agents were started for various indications in the outpatient clinic between January 1, 2015 and January 1, 2023. . The cases were patients whose HBV serology was checked before anti-TNF treatment and then they came for regular outpatient clinic checks for at least 6 months. Results: Of the cases included in the study, 164 (56.4%) were male and 127 (43.6) were female. The average age was 40.27±13.99. 169 (57.9%) of the patients had Crohn's disease and 122 (42.1%) had UC. 167 (57.4%) of these patients had Infiliximab, 112 (38.5%) had Adalimumab and 12 (42.1%) had UC. 4.1%) were using Certolizumab. Of the patients included in the study, 3 (1%) had Chronic HBV (HbsAg positive) and 63 (21%) had healed/resolved HBV infection (HbsAg negative, Anti HBc positive). Chronic All HBV patients were receiving anti-viral treatment. Three (4,7%) of the patients with recovered HBV infection were receiving antiviral prophylaxis. HBV reactivation was not detected in any of these patients. Conclusion: In this study, HBV reactivation was not detected in patients using anti-TNF agents. Similar results have been seen in small case series in the literature. Anti-viral prophylaxis should be given in patients with chronic HBV infection. There is no consensus regarding the administration of anti-viral prophylaxis in patients with recovered HBV infection.