Geriatrik olgularda tiroid fonksiyon testleri ile sarkopeni ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between thyroid function tests and sarcopenia in older adults
- Tez No: 861956
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Sarkopeni yaşlı erişkinlerde düşük kas gücü ve iskelet kası kütlesinde yaşa bağlı azalma ile karakterize sık görülen bir geriatrik sendromdur. Bu çalışmada tiroid fonksiyon testlerinin sarkopeni ile ilişkisine dikkat çekilerek, tiroid fonksiyon bozukluklarının sarkopeni üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Nisan 2016-Aralık 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı'nda takip edilen 60 yaş üzeri olguların dosyası tarandı. Çalışmaya hasta dosyalarında BIA, 4 metre yürüme testi ve el dinamometre ölçümleri olan ve tiroid fonksiyon testleri bakılan 407 hasta dahil edildi. Hastalar ötiroid ve hipotiroid olarak iki gruba ayrıldı. İki grup arasında sarkopeni açısından anlamlı farklılık olup olmadığı incelendi. Bulgular: Çalışmaya 407 hasta dahil edildi. Hastaların 262'si kadın (%64), 145'i erkek (%36) olmak üzere toplam hastaların 320'si ötiroid, 53'ü levotiroksin kullanımı altında ötiroid, 34'ü hipotiroid idi. Ötiroid olan grubun %63'ü, hipotiroidisi olan grubun ise %79,40'ı kadındı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ortalama yaşı 73,64±7,62'ydi. Ötiroid olan 373 hastanın yaş ortalaması 73,54±7,69 iken, hipotiroidili 34 hastanın yaş ortalaması 74,70±6,80 idi. Ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametrelerine bakıldığında; hipotiroidili grupta, malnütrisyon ve malnütrisyon riski oranının daha yüksek olduğu gözlenirken (p0,05) her iki grupta benzerdi. Sarkopeni ve sarkopeni komponentleri açısından yapılan değerlendirmede yürüme hızı (m/sn) (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak tiroid hormonlarının iskelet kası hücrelerinde doğrudan ve dolaylı olarak metobolik ve düzenleyici etkileri olduğu bilinmekle birlikte çalışmamızda sıklığı yaşla artan tiroid hormon yetersizliğinin sarkopeniye etkisi olmadığı gösterilmiştir. Ancak tartışmalı sonuçlar nedeniyle tiroid hormonlarının sarkopeni üzerine etkilerini göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.Aynı zamanda levotiroksin kullanımının sarkopenide koruyucu etkisi olup olmadığı prospektif ve randomize kontrollü çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcopenia is a prevalent geriatric syndrome characterized by age-related decline in muscle strength and skeletal muscle mass in elderly adults. This study aims to draw attention to the relationship between thyroid function tests and sarcopenia, with the objective of evaluating the impact of thyroid function disorders on sarcopenia. Materials and Methods: The study is a retrospective cross-sectional investigation. Patient records of individuals aged 60 and above, monitored at the Department of Geriatrics, Dokuz Eylül University, between April 2016 and December 2022, were reviewed. A total of 407 patients, who underwent Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), 4-meter walking test, hand dynamometer measurements, and thyroid function tests, were included in the study. The patients were divided into two groups: euthyroid and hypothyroid. The study aimed to examine whether there was a significant difference in terms of sarcopenia between the two groups. Results: A total of 407 patients were included in the study. Of these, 262 were female (64%), and 145 were male (36%). Among the total patients, 320 were euthyroid, 53 were euthyroid under levothyroxine use, and 34 were hypothyroid. Within the euthyroid group, 63% were female, while 79.40% of the hypothyroid group were female. The mean age of all included patients was 73.64±7.62 years. The euthyroid group had a mean age of 73.54±7.69, while the hypothyroid group had a mean age of 74.70±6.80. Upon detailed geriatric assessment parameters, it was observed that in the hypothyroid group, the rates of malnutrition and malnutrition risk were higher (p0.05) were similar in both groups. In the evaluation of sarcopenia and its components, a significant difference was found between the euthyroid and hypothyroid groups in walking speed (m/s) (p0.05). Conclusion: In conclusion, while it is known that thyroid hormones have direct and indirect metabolic and regulatory effects on skeletal muscle cells, our study demonstrated that the increased prevalence of thyroid hormone insufficiency with age does not have an impact on sarcopenia. However, due to controversial results, further research is needed to elucidate the effects of thyroid hormones on sarcopenia. Additionally, the potential protective effect of levothyroxine use in sarcopenia should be supported by prospective and randomized controlled studies.