Araştırma görevlisi hekimlerin sigara içme ve bırakma davranışlarının araştırılması
Investigation of smoking habits and cessation behaviors of research assistant physicians
- Tez No: 861974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA AKBAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Sigara içme ölüme neden olan sağlıksız bir davranıştır. Hekimlerin sigara içmeyle mücadelede rolleri önemlidir. Bu çalışma araştırma görevlisi hekimlerin sigara içme ve bırakma prevalansını ve bunlarla ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı çalışma 07/08/2023-07/11/2023 tarihleri arasında yapıldı. Veriler hekimlerin demografik özellikleri, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, sigara içme ve bırakma davranışlarının sorgulandığı anket formu kullanılarak toplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 230 hekimin yaş ortalaması 30±3,83 yıl olup % 57'si kadındı. Hekimlerin % 24,8'ünün (erkeklerin % 37,4, kadınların % 15,3) her gün sigara içtiği, % 9,6'sının ara sıra içtiği bulundu. Sigarayı bıraktığını belirtenlerin oranı % 6,1 olup % 4,8'inin 6 aydan daha kısa süre, % 1,3'ünün 6 ay ve daha uzun süredir sigara içmediği saptandı. Her gün sigara içen hekimlerin % 52,6'sının lisans eğitimi sırasında sigara içmeye başladığı ve yaklaşık yarısının (% 47,4) bağımlılık seviyesinin orta ve yüksek düzeyde olduğu belirlendi. Erkek cinsiyet, yakın arkadaşın sigara içmesi, evde sigara içen başka birey olması ile her gün sigara içme durumu arasında istatistiksel anlamlı ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking is an unhealthy behavior that causes death. The role of physicians is crucial in the fight against smoking. This study has been conducted to determine the prevalence of smoking and cessation among research assistant physicians, as well as the factors associated with them. Materials and Methots: The cross-sectional and descriptive study was conducted between 07/08/2023 and 07/11/2023. Data were collected using a questionnaire form that inquired about physicians' demographic characteristics, the Fagerström Nicotine Dependence Test, and smoking and cessation behaviors. Results: The average age of the 230 physicians included in the study was 30±3.83 years, with 57% being female. It was found that 24.8% of the physicians (37.4% of males, 15.3% of females) smoked every day, and 9.6% smoked occasionally. The rate of those who reported quitting smoking was 6.1%, with 4.8% quitting for less than 6 months, and 1.3% not smoking for 6 months or longer. It was determined that 52.6% of physicians who smoked every day started smoking during their undergraduate education, and approximately half (47.4%) had a moderate to high level of addiction. Statistically significant associations were found between daily smoking and male gender, having close friends who smoke, and having another individual smoking at home.