İnferior alveolar sinire yakın ilişkisi olan gömülü mandibular üçüncü molar cerrahileri sonrası gelişen komplikasyonların ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of complications and patient satisfaction following impacted mandibular third molar surgery with close relationship to the inferior alveolar nerve
- Tez No: 861999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; inferior alveolar sinire yakın ilişkisi olan gömülü mandibular üçüncü molar cerrahileri sonrası gelişen komplikasyonların ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışma verileri Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve panaromik röntgende inferior alveolar sinire yakın ilişkisi olan mandibular gömülü üçüncü molar dişi çekilmesi gereken 81 hastadan oluşturuldu. Hastalardan demografik özelliklerini ve operasyon bilgilerini içeren veriler kaydedildi. Hastaların yaş, cinsiyet, sistemik hastalık varlığı, sigara kullanımı, çekim verilerini etkileyecek ilaç kullanımı, pre-operatif ve post-operatif ağız açıklıkları kaydedildi. Çekimi yapılan gömülü üçüncü molar dişlerin gömülülük tipi, pozisyonu, dişin kökü ile inferior alveoler sinir arasındaki radyografik işaretleri, operasyon süresi ve post-operatif alveolit varlığı verileri kaydedildi. Hastalara gömülü mandibular üçüncü molar çekiminden 1 hafta sonrasında, memnuniyet derecelerini ve komplikasyon derecelerini değerlendirmek amacıyla 2 adet anket uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Analizler %95 güven düzeyinde SPSS 20.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 81 hastadan 2'sinde lingual sinir hasarı 1'inde alveolar inferior sinir hasarı tespit edildi. 1 haftalık takip kontrollerinde bu sinir hasarların tamamen iyileştiği görüldü. Hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları komplikasyon ve memnuniyet skorları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, hastaların komplikasyon skorları arttıkça memnuniyet skorlarının da istatistiksel olarak anlamı bir şekilde azaldığı görüldü. Dişin zorluğuna göre komplikasyon skorları incelendiğinde, dişin zorluk seviyesi arttıkça komplikasyon skorunun arttığı görüldü. Dişin zorluğu ile memnuniyet ilişkisi incelendiğinde zorluk seviyesi arttıkça memnuniyet düzeylerinin kuvvetli şekilde azaldığı görüldü. Sonuç: Mandibular üçüncü molar cerrahisi öncesinde ilgili dişin zorluk derecesinin ve olası risk faktörlerin belirlenmesi, cerrahi sürecin daha kontrollü ve dikkatli yönetilmesi açısından önem arz etmektedir. Cerrahi operasyon öncesi radyografik görüntünün detaylı olarak incelenmesi, olası komplikasyonları minimuma indirerek, post-operatif hasta memnuniyetinin artmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate the complications and patient satisfaction following impacted mandibular third molar surgeries, which are closely related to the inferior alveolar nerve. Materials and Methods Study data were collected from 81 patients who applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry and required extraction of the mandibular impacted third molar tooth, which has a close relationship to the inferior alveolar nerve on panoramic x-ray. Data including demographic characteristics and operation information were recorded from the patients. The patients' age, gender, presence of systemic disease, smoking, medication use that would affect the imaging data, and pre-operative and post-operative mouth openings were recorded. The impaction type and position of the extracted impacted third molar teeth, radiographic signs between the root of the tooth and the inferior alveolar nerve, operation time, and the presence of post-operative alveolitis were recorded. Two surveys were administered to the patients 1 week after the impacted mandibular third molar extraction to evaluate their satisfaction levels and complication levels. The data obtained was analyzed statistically. Analyzes were performed using SPSS 20.0 software at a 95% confidence level. Results: Of the 81 patients participating in our study, lingual nerve damage was detected in 2 patients, and alveolar inferior nerve damage was detected in 1 patient. At the 1-week follow-up, it was observed that these nerve damages were completely healed. When the relationship between the patients' postoperative complications and their satisfaction scores was evaluated, it was seen that as the patients' complication scores increased, their satisfaction scores decreased in a statistically significant manner. When the complication scores were examined according to the difficulty of the tooth, it was seen that the complication score increased as the difficulty level of the tooth increased. When the relationship between tooth difficulty and satisfaction was examined, it was seen that satisfaction levels decreased strongly as the difficulty level increased. Conclusion: Before mandibular third molar surgery, determining the difficulty level of the relevant tooth and possible risk factors is important for a more controlled and careful management of the surgical process. Detailed examination of the radiographic image before the surgical operation will contribute to increasing post-operative patient satisfaction by minimizing possible complications.