Stoması olan ve olmayan kolorektalkanser hastalarında beden imajı, cinseldoyum ve eş desteğinin incelenmesi
Investigation of body image, sexual satisfaction and spacesupport in colorectal cancer patients with and withoutstoma
  1. Tez No: 862000
  2. Yazar: SERAP BAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK, PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, stoması olan ve olmayan kolorektal kanser hastalarında beden imajı, cinsel doyum ve eş desteğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve karşılaştırmalı tipte olan çalışmanın örneklemini stoması olan 37 ve stoması olmayan 37 olmak üzere toplam 74 kolorektal kanser hastası oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Hopwood Beden İmajı Skalası, Glombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği ve Eş Desteği Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi, t testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada, stoması olan ve olmayan kolorektal kanser hastalarının beden imajı puan ortalaması sırasıyla; 24,49±2,51 ve 20,54±6,74; kadın hastalarda cinsel doyum puan ortalaması sırasıyla 8,35±0,61 ve 8,33±0,69; erkek hastalarda sırasıyla 8,20±0,62 ve 8,26±0,81; eş desteği puan ortalaması ise sırasıyla 60,46±3,35 ve 60,59±2,42 olarak tespit edilmiştir. Stoması olan kolorektal kanser hastalarının beden imajı algısının istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde kötü olduğu saptanmıştır. Stoması olan kolorektal kanserli hastalarda yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve birlikte yaşanılan kişilerin beden imajını etkilediği belirlenmiştir. Stoması olsun ya da olmasın kolorektal kanserli hastaların cinsel doyum düzeyleri düşük, eş destekleri ise yüksek olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, stoma varlığı beden imajını olumsuz yönde etkilerken, cinsel doyum ve eş desteği üzerinde anlamlı bir etkiye yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate body image, sexual satisfaction and partner support in colorectal cancer patients with and without a stoma. The sample of the descriptive, cross-sectional and comparative study consisted of a total of 74 colorectal cancer patients, 37 with a stoma and 37 without a stoma. Data were collected by face-to-face interview by the researcher using the Descriptive Characteristics Form, Hopwood Body Image Scale, Glombok Rust Sexual Satisfaction Scale and Partner Support Scale. Chi-square analysis, t-test and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data. In the study, the mean body image scores of colorectal cancer patients with and without stoma were 24.49±2.51 and 20.54±6.74; the mean sexual satisfaction scores in female patients were 8.35±0.61 and 8.33±0.69, respectively; in male patients were 8.20±0.62 and 8.26±0.81, respectively; the mean spousal support scores were 60.46±3.35 and 60.59±2.42, respectively. It was found that the average body image of colorectal cancer patients with ostomy was statistically significantly higher. It was found that age, gender, education level, marital status and cohabiting partners influenced the body image of colorectal cancer patients with stoma. Sexual satisfaction was found to be low and partner support high in colorectal cancer patients with or without a stoma. In conclusion, the presence of a stoma negatively affected body image but did not have a significant effect on sexual satisfaction and partner support.