Sosyal bilgiler dersi çevre konularının öğretiminde belgesel kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of using documentary in tea teaching environmental issues on 5th grade social studies course on the academic success and attitudes of students
- Tez No: 862072
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi“İnsanlar, Yerler ve Çevreler'' öğrenme alanı içerisinde bulunan çevre konularının öğretiminde belgesel kullanımın öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 2022-2023 eğitim öğretim döneminde 5. sınıfa devam eden deney grubunda yer alan 17 öğrenci ve kontrol grubunda yer alan 16 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Araştırma da veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli 21 soruluk çevre sorunlarına yönelik ”Akademik Başarı Testi'' ve İlköğretim Öğrencileri Çevre Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Belirtilen ölçek 34 maddeden oluşmaktadır ve ölçek üçlü likert tipi olarak tasarlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre sosyal bilgiler dersi çevre konularının öğretiminde belgesel kullanımının, öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Belgesel kullanımının öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir farklılık oluşturduğu, öğrenci tutumlarının aritmetik ortalamasında ise anlamlı farklılığın oluşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda belgesellerin sosyal bilgiler dersinin diğer ünite ve konularında uygulanarak etkililiğinin tespit edilmesi gerektiği önerisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of using documentaries on academic achievement and attitudes of students in teaching environmental issues within the social studies course“People, Places, and Environments”for 5th-grade primary school students was investigated. The study group consisted of 17 students in the experimental group and 16 students in the control group attending 5th-grade in a public school in Çankaya district of Ankara province during the 2022-2023 academic year. The research was designed in a quasi-experimental design model with a pretest-posttest control group. For the research, data collection tools included an“Academic Achievement Test”consisting of 21 multiple-choice questions on environmental problems and the“Environmental Attitude Scale of Primary School Students”. The scale comprises 34 items and is designed as a triple Likert type. The data obtained were analyzed using the SPSS 24.0 software program. T-tests for dependent and independent samples were employed for data analysis. According to the research findings, the use of documentaries in teaching environmental issues in the social studies course positively influenced the academic achievement of students. Consequently, the use of documentaries significantly impacted the academic achievement of students, while no significant difference was observed in the arithmetic average of student attitudes. As a result of the research, it was suggested that the effectiveness of documentaries should be determined by applying them to other units and subjects of the social studies course.