Güvenlik topluluğu kavramı çerçevesinde Soğuk Savaş sonrası transatlantik ilişkilerde kriz ve işbirliği
Crisis and cooperation in post-Cold War transatlantic relations within the framework of the security community concept
- Tez No: 862115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KLEVİS KOLASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez,“güvenlik topluluğu”nun kavramsal çerçevesine dayanarak, Soğuk Savaş sonrası transatlantik ilişkilerdeki krizlere rağmen, işbirliğinin güvenlik ve ekonomi alanlarında devam ettiğini ileri sürmektedir. II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ve ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında ortak normlar, ortak değerler ve ortak bir kimliğe dayalı“transatlantik güvenlik topluluğu”nun inşa edilmesi temelinde, zorluklar karşısında transatlantik işbirliğinin dayanıklılığını araştırmaktadır. Tez; güvenlik topluluğunun kavramsal temellerinin, ABD liderliğinde tesis edilen liberal uluslararası düzen temelinde NATO'nun kuruluşu ve dönüşümünün, Soğuk Savaş sonrası transatlantik krizlerin ve AB'nin stratejik özerklik arayışının ele alınmasıyla birlikte, transatlantik bölge içinde işbirliğinin kalıcılığını açıklamaktadır. Tez, Soğuk Savaş'ta güvenlik topluluğunun temel argümanlarının incelenmesi ve savaş sonrası dönemde kavramın yeniden tanımlanmasıyla başlamakta, akabinde ABD'nin öncülüğündeki liberal uluslararası düzen temelinde NATO'nun ortaya çıkışını ele almaktadır. Daha sonra, Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında İttifak'ın kurumsal gelişimi ve dönüşümünü araştırmaktadır. Ardından, transatlantik kriz dinamikleri; transatlantik ilişkilere yönelik yapılan tartışmalar, savaş sonrası yaşanan krizler ve AB'nin stratejik özerklik çabaları ekseninde açıklanmaktadır. Son olarak, krizlere rağmen devam eden transatlantik işbirliğini; NATO ve AB arasındaki işbirliğinin kurumsallaştığı 2001 ile Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği 2014 ve sonrası şeklinde, iki ayrı dönem halinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, anchored within the conceptual framework of the“security community”, posits that despite the crises encountered in transatlantic relations post-Cold War, cooperation has persevered, notably in security and economic domains. Emphasizing the establishment of a“transatlantic security community”following World War II, characterized by shared norms, values, and identity among the US and its European allies; it explores the resilience of cooperation amidst adversity. Through an examination of the conceptual underpinnings of the security community, the emergence and evolution of NATO within the US-led liberal international order, and analyses of post-Cold War transatlantic crises alongside the EU's pursuit of strategic autonomy, this thesis elucidates the enduring nature of cooperation within the transatlantic sphere. Beginning with an exploration of the fundamental tenets of the security community during the Cold War and its subsequent reevaluation in the post-war period, the thesis then delves into the emergence of NATO within the framework of the US-led liberal international order. It further investigates the institutional development and evolution of the Alliance both during and after the Cold War era. Following this, it elucidates the dynamics of post-Cold War transatlantic crises through analyses of debates surrounding transatlantic relations, the crises that ensued post-war, and the EU's endeavors towards strategic autonomy. Finally, the research dissects transatlantic cooperation, persisting amidst crises, delineating two distinct periods: from 2001, marked by the institutionalization of cooperation between NATO and the EU, through to 2014, coinciding with Russia's annexation of Crimea, and beyond.