Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde solid organ tümörü olan pediatrik hastalarda sarkopeninin ve klinik izleme etkisinin retroprospektif olarak değerlendirilmesi
Retroprospective evaluation of sarcopenia and the effect ofclinical monitoring in pediatric patients with solid organ tumors
- Tez No: 862182
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ERDURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda solid organ tümörü olan pediatrik yaş grubu hastalarda sarkopeninin retroprospektif olarak saptanması; ayrıca sarkopeninin hastanın klinik takibine, tedavisine, prognozuna etkisi ve edindiğimiz veriler ışığında sarkopeniye olan farkındalığın artırılması planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Pediatri Anabilim Dalı, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalında 2014-2023 yılları arasında solid organ tümörü tanısı alan; 1) Herhangi bir metabolik hastalık öyküsünün olmayan 2) Bir yıllık izlem içerisinde tanı anında, tedavinin 3., 6.,9. veya 12. aylarında rutin kontrolleri sırasında çekilmiş en az 2 tane abdomen MR görüntülemesi olan 65 hastada sarkopeni taraması yapılmıştır. 2014 yılı ile 2021 yılı arasında tanı alan 37 hasta retrospektif, 2022 yılı ve 2023 yılı arasında tanı alan 28 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Sarkopeniyi değerlendirmek için sistemdeki MR görüntülemeleri kullanılmıştır. Tanı anında 4 yaş ve üzeri olan, prospektif olarak çalışmaya alınan hastalarda kas gücü ve fiziksel performans değerlendirmesi yapılmıştır. Hastaların kas gücü el dinamometresi kullanılarak ölçülmüştür. Hastalarda fiziksel performansı değerlendirmek için zamanlı kalk yürü testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda %7,7 hasta ciddi sarkopenik, %53,8 hasta sarkopenik, %3,1 muhtemel sarkopenik, %35,4 sarkopenik değildi. Merkezimizde solid organ tümörü olan hastalarda sarkopeni görülme oranı %64,6'dır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, it was planned to detect sarcopenia in pediatric age group patients with solid organ tumors, to evaluate the effect of sarcopenia on clinical outcomes, the response of the chemotherapy, prognosis of cases and raise awareness of sarcopenia in the light of the data we obtained. Material and methods: In this study we scan 65 patients diagnosed with solid organ tumor between 2014 and 2023 who had no history of metabolic disease, at the diagnosis and on the 3rd, 6th, 9th or 12th months of treatment who had at least two abdominal scans taken during their routine check-up in Karadeniz Technical University, Department of Pediatrics, Department of Pediatric Hematology and Oncology. Thirty seven patients who had diagnosed between 2014 and 2021, retrospectively; twenty eight patients diagnosed between 2022 and 2023 were evaluated, prospectively. MRI scans were used to evaluate sarcopenia. Muscle strength and the physical performance of the patients who were 4 years of age or older at the time of diagnosis were evaluated as prospectively. The muscle strength of the patients was measured using a hand dynomometer. Time up and go test was used to evaluate physical performance in the patients. Results: In our study, 7.7% of the patients were severely sarcopenic, 53.8% were sarcopenic, 3.1% were probable sarcopenic, 35.4% were non-sarcopenic. The rate of sarcopenia in patients with solid organ tumors was 64.6%.