Üniversite öğrencilerinin sınav kaygıları ile motivasyon düzeyleri ve akademik erteleme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between exam anxiety and motivation levels and academic procrastination behaviors of university students
  1. Tez No: 862181
  2. Yazar: İREM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sınav anında öğrencilerin hissettikleri olumsuz duygular ve durumlar olarak ifade edilebilen sınav kaygısı, öğrencileri psikolojik, sosyal, duyuşsal veya fizyolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Sınav kaygısı nedeniyle öğrenciler okuldan uzaklaşma veya var olan potansiyellerini göstermede zorluk yaşama gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Bu da öğrencilerin başarmaya olan inançlarını olumsuz etkilemektedir. Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları ve öz yeterlilik inançları azalırken, dikkat süreleri kısalmakta ve odaklanma durumları da güçleşmektedir. Sınav kaygısını etkileyen birçok değişken vardır. Bu çalışmada da motivasyon ve akademik erteleme değişkenlerinin sınav kaygısı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini Kütahya Dumlupınar Üniversite Eğitim Fakültesi'nde öğrenimi devam eden lisans ve lisansüstü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya 442 öğrenci katılmıştır. Uç veri olarak değerlendirilen 3 veri, veri setinden çıkarılmıştır. Çalışma 325 kadın, 114 erkek katılımcı olmak üzere toplam 439 veri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmaları bulunan Westside Sınav Kaygısı Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği ve Akademik Erteleme Ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verileri analiz etmek için SPSS 27 programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların ölçeklerden aldıkları puanlar göre orta seviyede sınav kaygısı, motivasyon ve akademik erteleme davranışı gösterdikleri söylenebilir. Araştırmada ele alınan sınav kaygısı, motivasyon ve akademik erteleme değişkenleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan analiz sonuçlarına göre ise; sınav kaygısı ile akademik erteleme arasında pozitif ve çok düşük ilişki olduğu, sınav kaygısı ile motivasyon arasında ilişki olmadığı, motivasyon ve akademik erteleme arasında ise negatif ve çok düşük ilişki olduğu, motivasyonun alt boyutlarına bakıldığında ise sınav kaygısının ve dışsal motivasyon - dış düzenleme alt boyutu ile pozitif ve çok düşük ilişkisi, akademik ertelemenin motivasyonsuzluk alt boyutuyla pozitif ve düşük ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu durum akademik ertelemenin ve dışsal motivasyon - dış düzenlemenin, sınav kaygısının önemli bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalar göz önüne alınarak tartışılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exam anxiety, which can be expressed as negative emotions and states that students feel at the time of the exam, negatively affects students psychologically, socially, emotionally or physiologically. Due to exam anxiety, students may face situations such as staying away from school or having difficulty in showing their potential. Exam anxiety negatively affects students' belief in achievement. While the academic achievement, motivation and self-efficacy beliefs of students experiencing test anxiety decrease, their attention span shortens and it becomes difficult for them to focus. There are many variables affecting test anxiety. In this study, it is aimed to examine the relationship between variables of motivation and academic procrastination and exam anxiety. The sample of the study consists of undergraduate and graduate students studying at Kütahya Dumlupınar University Faculty of Education. A total number of 442 students participated in the study. Three data, which were considered as extreme data, were removed from the data set. The study was conducted on a total of 439 data, 325 female and 114 male participants. The Westside Test Anxiety Scale, Academic Motivation Scale, Academic Procrastination Scale and Personal Information Form were used in the study. SPSS 27 program was used to analyze the data collected in the study. Within the scope of the research, it can be said that the participants showed moderate level of test anxiety, motivation and academic procrastination behavior according to the scores they received from the scales. According to the results of the analyses conducted to determine the relationship between the variables of test anxiety, motivation and academic procrastination; there is a positive and very low relationship between test anxiety and academic procrastination, there is no relationship between test anxiety and motivation, there is a negative and very low relationship between motivation and academic procrastination, and when the sub-dimensions of motivation were examined, it was found that there was a positive and very low relationship between test anxiety and extrinsic motivation - external regulation sub-dimension, and a positive and low relationship between academic procrastination and amotivation sub- dimension. This shows that academic procrastination and extrinsic motivation - external regulation are important predictors of test anxiety. These results were discussed by considering other studies in the literature and recommendations were given.