Diz osteoartritli kadınlarda kas mimarisi, fonksiyonel seviye ve ayak basınç dağılımının sağlıklı kadınlar ile karşılaştırılması
Comparison of muscle architecture, functional level and foot pressure distribution in woman with knee osteoarthritis and healthy woman
- Tez No: 862187
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti (OA) olan kadınların diz ve ayak çevresi kaslarının mimari özelliklerini, ayak basınç dağılımını, fonksiyonel seviyelerini ve kinezyofobilerini değerlendirmek ve sağlıklı kadınlar ile karşılaştırmaktı. Çalışmamıza 45-65 yaş aralığında 50 diz OA'lı ve 50 sağlıklı kadın dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri ve ağrı durumları kaydedildi. Kas mimari özelliklerini değerlendirmek için ultrasonografi ile Rektus Femoris (RF), Vastus Medialis (VM), Vastus Lateralis (VL), Tibialis Anterior (TA), Peroneus Longus (PL) ve Medial Gastroknemius (MG) kaslarının kas ve yağ kalınlığı, pennasyon açısı ve fasikül uzunluğu ölçüldü. OA grubundan diz grafisi istendi. Bireylerin fonksiyonel seviyesini belirlemek için tekrarlı oturup kalkma testi, zamanlı kalk ve yürü testi, basamak testi, diz incinme ve osteoartrit sonuç skoru ve diz çökme yeteneği değerlendirmesi kullanıldı. Ayağın değerlendirilmesi için ayak postür indeksi, pedobarografik analiz ve ayak fonksiyon indeksi kullanıldı. Hareket etme korkusu (kinezyofobi) ise ''Tampa Kinezyofobi Ölçeği'' ile değerlendirildi. Grupların demografik özellikleri benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the muscle architecture, foot pressure distribution, functional levels, and kinesiophobia in women with knee osteoarthritis (OA) and to compare them with healthy women. In the present study, 50 women with knee OA and 50 healthy women who were aged 45-65 years, were included. Demographic characteristics and pain levels of the individuals were recorded. Muscle architecture evaluated with ultrasonography. Muscle and fat thickness, pennation angle, and fascicle length of the Rectus Femoris (RF), Vastus Medialis (VM), Vastus Lateralis (VL), Tibialis Anterior (TA), Peroneus Longus (PL), and Medial Gastrocnemius (MG) muscles were measured. Knee X-ray was performed in the OA group. Functional performance levels were evaluated with the Sit-to-Stand Test, Timed Up and Go Test, Stair Test, Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score, and Kneeling Ability. Foot evaluation included the foot posture index, pedobarographic analysis, and foot function index. The fear of movement (kinesiophobia) was evaluated using the Tampa Scale of Kinesiophobia. Demographic characteristics of the individuals were similar (p>0.05).