Farklı yüklenme şiddetlerinde yapılan copenhagen adduksiyon egzersizinin kalça kas kuvvet gelişimi, gecikmiş kas ağrısı ve alt ekstremite fiziksel uygunluk parametrelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of copenhagen adduction exercise performed at different loading intensities on hip muscle strength improvement, delayed muscle soreness, and lower extremity physical fitness parameters
- Tez No: 862188
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; rutin antrenman programına dahil edilen, farklı yüklenme şiddetlerindeki Copenhagen adduksiyon egzersizinin (CAE) adölesan tekvando sporcularında kalça kas kuvvet gelişimi; adduktör kas esnekliği ve alt ekstremite sıçrama performansına olan etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya dahil edilen sporcular modifiye CAE (n=40) ve klasik CAE (n=58) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersiz eğitimi, her iki gruba 8 hafta boyunca haftada iki gün rutin antrenman programına dahil edildi. Klasik CAE eğitimi 8 hafta boyunca dinamik olarak uygulanırken, modifiye CAE eğitimi ilk 5 hafta izometrik, devam eden haftalarda ise dinamik olarak uygulandı. Modifiye CAE grubunda 13 sporcu (ortalama yaş 15,69±1,03 yıl) ve klasik CAE grubunda 13 sporcu (ortalama yaş 15,46±1,33 yıl) çalışmayı tamamladı. Değerlendirmeler başlangıçta, 4. hafta, 8. hafta ve 16. haftada (takip) yapıldı. Kalça abduktör ve adduktörlerinin izometrik ve eksentrik kas kuvveti manuel el dinamometresi ile; kalça adduktör kas esnekliği standart gonyometre ile; alt ekstremite sıçrama performansı süreli yana sıçrama ve tek bacak öne sıçrama testleri ile değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda; her iki egzersiz eğitiminin de izometrik ve eksentrik kalça adduktör kas kuvvetini geliştirdiği bulundu (p0,008).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of Copenhagen adduction exercise (CAE) at different loading intensities, included in the routine training program, on hip muscle strength improvement; adductor muscle flexibility and jumping performance in adolescent taekwondo athletes. The athletes included in the study were divided into two groups as modified CAE group (n=40) and classic CAE group (n=58). The exercise training was incorporated into the routine training program for both groups for 8 weeks, twice a week. While the classic CAE training was applied dynamically for 8 weeks, the modified CAE training was applied isometrically for the first 5 weeks and dynamically in the following weeks.13 athletes in the modified CAE group (mean age 15.69±1.03 years) and 13 athletes in the classic CAE group (mean age 15.46±1.33 years) completed the study. Measurements were performed at baseline, at 4th week, at 8th week and at 16th week (follow-up). Isometric and eccentric muscle strength of the hip abductors and adductors were measured with a manual hand-held dynamometer; adductor muscle flexibility was measured with a universal goniometer; lower extremity jumping performance was assessed with timed lateral hop and single leg forward hop tests. As a result of the study; it was found that both exercise trainings improved isometric and eccentric hip adductor muscle strength (p0.008).