Adölesan idiopatik skolyozlu hastalarda spinal mobilizasyon tekniklerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of spinal mobilisation techniques in patients with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 862186
  2. Yazar: EYLEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması adölesan idiyopatik skolyoz (AİS) hastalarında, spinal mobilizasyon tekniklerinin uygulanmasının eğrilik şiddeti, gövde rotasyon açısı (ATR), gövde esnekliği, solunum fonksiyonu, kozmetik deformite ve yaşam kalitesi parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma 40 AİS hasta üzerinde yürütülmüş olup, mobilizasyon (n = 20, kız= 12, erkek= 8; yaş= 12,9± 1,8 yıl) ve kontrol (n= 20, kız= 13, erkek= 7; yaş= 12,85± 1,81 yıl) gruplarına randomize edilmiştir. Mobilizasyon grubuna spinal mobilizasyon ve core stabilizasyon egzersizleri, kontrol grubuna ise sadece core stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Her iki grup 10 hafta süresince haftada iki gün tedaviye alınmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında hastaların eğrilik şiddeti Cobb açısı, gövde rotasyon açısı (ATR) skolyometre, gövde esnekliği, gövde eklem hareket açıklıkları gonyometre, solunum fonksiyon testleri spirometre, kozmetik deformite algısı Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS) ve yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of spinal mobilisation techniques on curve severity, trunk rotation angle (ATR), trunk flexibility, respiratory function, cosmetic deformity and quality of life parameters in adolescent idiopathic scoliosis (AIS) patients. The study was conducted on 40 AIS patients and randomised into mobilisation (n= 20, female= 12, male= 8; age= 12,9± 1,8 years) and control (n= 20, female= 13, male= 7; age= 12,85± 1,81 years) groups. The mobilisation group received spinal mobilisation and core stabilisation exercises and the control group received only core stabilisation exercises. Both groups were treated two days a week for 10 weeks. Before and after the treatment, the severity of curvature was evaluated using Cobb angle, trunk rotation angle (ATR) scoliometer, trunk flexibility, trunk range of motion goniometer, pulmonary function tests spirometer, cosmetic deformity perception using Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS) and quality of life using Scoliosis Research Society-22 (SRS-22).