CIN II ve CIN III nedeni ile konizasyon yapılan hastaların önce ve sonrasındaki hpv ve smear sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of before and after hpv and smear results of patients who have had conization due to CIN II or CIN III
  1. Tez No: 862206
  2. Yazar: ESRA NAZLI DÖKTÜR EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: CIN II ve CIN III nedeni ile konizasyon olan hastaların öncesi ve sonrası pap-smear ve hpv sonuçlarını karşılaştırarak, konizasyon işleminin yararlılığı hangi hastalarda konizasyona yönlendirilmesi gerektiği, erken teshişin önemi, hangi hastada fazla işlem yapmamak gerektiği, pap-smear ve hpv taramaları sonucunda servikal kanserin nasıl önlenebileceği sorularına cevap bulunması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya TC Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde CIN II ve III nedeniyle konizasyon yapılan hastaların konizasyon öncesi ve sonrası düzenli bir şekilde smear ve HPV testi yapılmış olan 52 hasta dahil edilmiştir. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası poliklinik takipleri olmak üzere iki farklı zamanda smear ve HPV testi alınmıştır. Preoperatif smear ve HPV testi operasyondan ortalama 1 ay önce alınmıştır. Postoperatif smear ve HPV testi ise opere olduktan 1 yıl sonra alınmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Hastaların çeşitli yaş grupları, operasyon öncesi ve sonrası smear, Hpv ve kolposkopi sonuçları ise sayı ve yüzde olarak verilmiştir. Hastaların operasyon öncesi ve sonrasındaki smear, Hpv ve kolposkopi sonuçlarının karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Tüm çalışmada anlamlılık düzeyleri 0,05 değeri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Konizasyon işlemi yapılan en küçük hasta 21 yaşında, en büyük hasta 76 yaşındadır. Hastaların yaş ortalaması 45,21'dir. Hastalarda en fazla görülen smear sonucu, %32,7'si HSIL'dır. Diğer smear sonuçları incelendiğinde; 13,5'i ASC-H, %17,3'ü ASCUS, %19,2'si LSIL ve %17,3'ünün negatif olduğu görülmüştür. Konizasyon sonrası, hastalarda en fazla görülen smear sonucu negatif olup, bu oran %65,4'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare before and after pap-smear and hpv results of patients who underwent conization for CIN II and CIN III and to find answers to the questions of the usefulness of the conization procedure, which patients should be referred to conization, which patients should not be over-procedured for early detection, and how cervical cancer can be prevented as a result of pap-smear and hpv screening. Materials and Methods: This retrospective study included 52 patients who underwent conization for CIN II and III at the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Health Sciences University, Ministry of Health, Republic of Turkey. Smears and HPV tests were obtained at two different times: preoperative and postconization outpatient follow-up. Preoperative smear and HPV test were taken approximately 1 month before the operation. Postoperative smear and HPV test were taken 1 year after the operation. Data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Package Program. The mean age, standard deviation, minimum and maximum values of the patients included in the study are given. Various age groups of the patients, preoperative and postoperative smear, Hpv and colposcopy results are given as numbers and percentages. Chi-Square test was used to compare the preoperative and postoperative smear, Hpv and colposcopy results of the patients. In the whole study, significance levels were realized by considering the value of 0.05. Results: The youngest patient who underwent conization was 21 years old and the oldest patient was 76 years old. The mean age of the patients was 45.21 years. The most common smear result was HSIL in 32.7% of the patients. When other smear results were analyzed; 13.5% were ASC-H, 17.3% were ASCUS, 19.2% were LSIL and 17.3% were negative. After conization, the most common smear result was negative and this rate was 65.4%. When the other smear results were examined; 23.1% were ASCUS and 11.5% were LSIL.