Türk vatandaşlığının sonradan kazanılmasında milli güvenlik ve kamu düzeni
National security and public order in the subsequently acquired Turkish citizenship
  1. Tez No: 862221
  2. Yazar: MEHMET SAİD SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Vatandaşlığın sonradan kazanılması küreselleşen dünya üzerinde yaygınlaşan bir süreç halini almıştır. Devletler, sonradan vatandaşlığa kabul ederken kendi şartlarını düzenleme yetkisine sahiptir. Türk vatandaşlığının sonradan kazanılmasına ilişkin olarak da gerek 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu gerekse de Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te belirli şartlar düzenlenmiştir. Bu şartlardan birisi de kişinin milli güvenlik ve/veya kamu düzeni bakımından engel teşkil eden bir halinin bulunmamasıdır. İlgili düzenlemelerde milli güvenlik ve kamu düzeni açısından şartın ne şekilde değerlendirileceğine ilişkin açık düzenlemeler bulunmaması sebebiyle bu şartın değerlendirilmesi yargı kararları ve/veya doktrin tarafından yapılmaktadır. İşbu çalışmamız kapsamında ilk bölümde kamu düzeni ve milli güvenlik kavramının değerlendirilmesi ile milli güvenlik ve kamu düzeni kavramlarının benzerlikleriyle farklılıkları ele alınacaktır. İkinci bölümde ise, Türk vatandaşlığının sonradan kazanılmasına ilişkin yasal düzenlemeler, kanunilik ilkesi, milli güvenlik ve kamu düzeni şartlarının mahkeme kararları çerçevesinde değerlendirilerek kavramların somutlaştırılması ve uygulamada ne şekilde yorumlandığının incelenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Subsequently acquired citizenship has become a widespread process in the globalizing world. States have their own regulations and certain conditions when determining their citizens. Regarding the subsequently acquired Turkish citizenship, certain conditions are regulated in both Turkish Citizenship Law No. 5901 and the Regulation on the Implementation of the Turkish Citizenship Law. One of these conditions is that the person does have a situation that poses a risk to national security and public order. Since its not stated in terms of how the national security and public order conditions shall be interpreted, the interpretation of this condition is made by judicial decisions and/or doctrine. Within the scope of this study, in the first chapter, the interpretation of the concept of public order and national security, the similarities and differences of the concepts of national security and public order shall be discussed. In the second chapter, legislative regulations regarding subsequent acquisition of Turkish citizenship, legality principle, national security and public order conditions shall be evaluated within the framework of court decisions, concretizing the concepts, and analyzing how they are interpreted in practice.