Yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığının genel olarak kazanılmasında millî güvenlik ve kamu düzeni şartı
National security and public order condition for general acquisition of Turkish citizenship by decision of authorized authority
  1. Tez No: 812489
  2. Yazar: ÖMER UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AYHAN İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Vatandaşlığın sonradan kazanılması meselesi, muhtelif sebeplere binaen dünya genelinde artan göç hareketleri neticesinde daha da önem kazanmıştır. 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu bünyesinde de vatandaşlığın sonradan kazanılmasına yönelik bir takım düzenlemeler mündemiçtir. Yetkili makam kararıyla vatandaşlığın genel olarak kazanılması da anılan kanunda yer alan, vatandaşlığın sonradan kazanılması usullerinden birisini teşkil etmektedir. Kanun koyucu, bu usul kapsamında vatandaşlığın kazanılabilmesi için bir dizi şart öngörmüştür. Bu şartlardan birisi, yetkili makam kararıyla vatandaşlığı genel olarak kazanmak için başvuran yabancının millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından aykırılık teşkil eden bir hâlinin bulunmamasıdır. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, vatandaşlık kavramı ile alakalı genel kavramlar ve ilkeler izah edilmiştir. İkinci bölümde ise, millî güvenlik ve kamu düzeni kavramları tarif edilmeye çalışılmıştır. Yine ikinci bölümde ilgili şartın mevzuattaki düzenlenmesi incelenmiştir. Akabinde üçüncü bölümde ise, yetkili makam kararıyla vatandaşlığın genel olarak kazanılmasında aranan mezkûr şartın uygulanması bakımından yetkili makam kararları ve buna ilişkin mahkeme kararları esas alınmak suretiyle şartın somutlaştırılması ve değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Üçüncü bölümün son kısmında ise bahse konu şartın anayasal bakımdan değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of acquiring citizenship later on has gained more importance as a result of increasing migration movements around the world due to various reasons. Within the scope of the Turkish Citizenship Law No. 5901, there are some regulations for the subsequent acquisition of citizenship. The general acquisition of citizenship by the decision of the competent authority also constitutes one of the procedures for the subsequent acquisition of citizenship in the aforementioned law. The legislator has stipulated a number of conditions for the acquisition of citizenship within the scope of this procedure. One of these conditions is that the foreigner who applies to acquire citizenship in general with the decision of the competent authority should not have a situation that constitutes a contradiction in terms of national security and public order. This study consists of three parts. In the first part, general concepts and principles related to the concept of citizenship are explained. In the second part, the concepts of national security and public order are tried to be described. Again in the second part, the regulation of the relevant condition in the legislation was examined. Subsequently, in the third part, in terms of the implementation of the aforementioned condition sought for the general acquisition of citizenship by the decision of the competent authority, the condition has been embodied and evaluated on the basis of the decisions of the competent authority and the related court decisions. In the last part of the third chapter, a constitutional evaluation of the aforementioned condition is made.