Mental Illness and Power in One Flew over the Cuckoo's Nest and The Bell Jar
Sylvia Plath'in Sırça Fanus ve Ken Kesey'in Guguk Kuşu eserlerinde zihinsel hastalık ve güç
  1. Tez No: 862310
  2. Yazar: ALAA GAZAIRI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARYA ARYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sylvia Plath'ın tek romanı olan Sırça Fanus (1966), Esther Greenwood'un ünlü bir şair olma hayalini ve bu hayalinin ruh sağlığının bozulması nedeniyle parçalanışını anlatır. Roman, Esther'in zihinsel ve duygusal mücadelelerini ele alır ve toplumsal baskıların, cinsiyet rollerinin ve psikiyatri kurumunun Esther'in ruhu üzerindeki etkilerini tasvir eder. Roman, başkahraman aracılığıyla, 1960'lı yıllardaki başarısız, acımasız ve zararlı psikoterapötik tedavinin yol açabileceği potansiyel zarara odaklanır. Aynı şekilde, Ken Kesey'in Guguk Kuşu (1962), akıl hastanesinde olmanın nasıl bir şey olduğunu, hastalara tıbbi tedavi etiketi altında yapılan insanlık dışı ve cezalandırıcı eylemlere ışık tutarak tasvir eder. Roman, etrafındaki herhangi biriyle etkileşimden kaçınmak için sağır gibi davranan yerli Amerikalı Chief Bromden tarafından anlatılıyor. Bu tez, 1960'lardaki psikiyatrik terapötik boyut ve tedavilerin, romanlarda örneklendiği gibi, bozulmuş ve bölünmüş bir aklın inşasına katkıda bulunduğunu savunacaktır. Dahası, hikaye anlatımının akıl hastanesinin üst anlatısına meydan okumadaki gücünün yanı sıra, güç ve eylemlilik kazanmada yazma eyleminin terapötik yönlerini de vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Bell Jar (1966), Sylvia Plath's only novel, narrates the story of Esther Greenwood and her dream of becoming a famous poet and the shattering of that dream due to the deterioration of her mental health. The novel explores the mental and emotional struggles of Esther and depicts an image of the effects of societal pressures, gender roles and the institution of psychiatry's treatment on Esther's psyche. Through the protagonist, the novel focuses on the potential harm that can result from ineffective, brutal and harmful psychotherapeutic treatment in the 1960s. Similarly, Ken Kesey's One Flew over the Cuckoo's Nest (1962) is an authentic portrayal of what is like to be in a mental hospital, shedding light on the dehumanizing and punitive acts under the label of medical treatment that are done to the patients. The novel is narrated by Chief Bromden, a native American who pretends to be deaf to avoid interactions with anyone around him. This thesis will argue that the 1960s psychiatric therapeutic measures and treatments contributed to the construction of a deteriorated, split psyche as exemplified in the novels. Moreover, it will highlight the power of storytelling in challenging the mental institution metanarrative as well as the therapeutic aspects of the act of writing in gaining power and agency.