Yetişkinlerin toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve özyeterlilik inançlarının aldatmaya yönelik tutumları ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between adults' social gender role attitudes and self-efficacy beliefs and their attitudes toward infidelity
- Tez No: 862311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın amacı yetişkinlerin toplumsal cinsiyet rolü tutumları ile öz yeterlilik inançlarının, aldatmaya yönelik tutumları ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplamak için kullanılacak araçlar içerisinde ilk olarak katılımcıların sosyo- demografik bilgilerini toplamak amacıyla hazırlanan demografik bilgi formu bulunmaktadır. Demografik bilgi formu yaş, cinsiyet, katılımcının hayatının çoğunluğunu geçirdiği yerin niteliği, eğitim durumu ve medeni durum bilgilerini kapsamaktadır. Katılımcıların toplumsal cinsiyete ilişkin tutumlarını ölçmek için Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, öz yeterlilik inançlarını ölçmek için Genel Öz-Yeterlilik Ölçeği, aldatmaya yönelik tutumlarını ölçmek için Aldatmaya Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçme araçları aracılığıyla 18 yaş üstü, Türkiye'nin farklı illerinde ikamet eden 288 kadın, 170 erkek katılımcıdan oluşan 458 yetişkin bireyden veriler toplanmıştır. Örneklem grubu seçilirken amaçsal örnekleme yöntemlerinden biri olan 'Ulaşılabilir (Kolayda) Örnekleme' tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmada, SPSS 27 yazılımı kullanılarak istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, ölçeklerin güvenilirlik düzeyi Cronbach Alfa katsayılarıyla değerlendirilmiş ve bu katsayıların 0.60'ın üzerinde olduğu saptanmıştır. Sonrasında, ölçeklerin normal dağılım özellikleri detaylı bir şekilde incelenerek basıklık ve çarpıklık katsayıları değerlendirilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Yordayıcılık analizi için Hiyerarşik Regresyon Analizi tercih edilmiştir. Tüm bu istatistiksel analizler, %95 güven aralığında yapılmış olup, p değeri 0.05 anlam düzeyi esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between adults' attitudes towards gender roles and their self-efficacy beliefs with their attitudes towards infidelity. Quantitative research method was used in the study. Among the tools to collect data in the scope of the research, the first one is the demographic information form prepared to collect participants' socio-demographic information. The demographic information form covers age, gender, the nature of the place where the participant spent the majority of their life, educational status, and marital status information. The Gender Role Attitudes Scale was used to measure participants' attitudes towards gender, the General Self-Efficacy Scale was used to measure self- efficacy beliefs, and the Attitudes towards Infidelity Scale was used to measure attitudes towards infidelity. Data were collected from 458 adult individuals, consisting of 288 women and 170 men aged 18 and over residing in different cities of Turkey, using the measurement tools. The purposive sampling technique called 'Accessible (Convenient) Sampling' was used in selecting the sample group. In this research, statistical analyzes were performed using SPSS 27 software. Firstly, the reliability level of the scales was evaluated with Cronbach's Alpha coefficients, and it was determined that these coefficients were above 0.60. Then, the normal distribution properties of the scales were examined in detail, and the kurtosis and skewness coefficients were evaluated. The level and direction of the relationship between the scales were examined using the Pearson Correlation method. In addition, Independent Samples t-test and ANOVA tests were applied to understand whether the scales differed according to demographic variables. Hierarchical Regression Analysis was preferred for predictive analysis. All these statistical analyzes were conducted with a 95% confidence interval, and the significance level was based on a p-value of 0.05.